Kdo je majitel nemovitosti

j

Napsal Petr Králík

}

20.06.2022

Jste právě na procházce po vsi či městě a zajímalo by vás, komu patří ten krásný domek, na který se zrovna díváte? Nebo by vás zajímalo, kdo vlastní ten krásný kus louky, po kterém chodíte na procházku se psem? Dnes už najít majitele nemovitosti či pozemku není těžké.

Dnešní doba je velmi uspěchaná, a tak se není čemu divit, že nechceme složitě a zdlouhavě chodit po úřadech. Často bývá tato činnost spojena také se ztrátou nervů. V posledních letech se v tomto ohledu doba posunula, a tak je možné nahlížení do katastru nemovitostí online.

Co je katastr nemovitostí?

Katastr je soubor údajů o nemovitostech. Zahrnuje soupis nemovitostí a jejich polohové určení. V katastru jsou obsažena také všechna vlastnická práva a jiná věcná práva.

Katastr slouží jako zdroj informací sloužících nejen k ochraně práv k nemovitostem. Mají také za úkol chránit životní prostředí, zemědělské a lesní půdní fondy, nerostná bohatství a kulturní památky.

Katastr je skvělý způsob, jak zjistit majitele pozemku či nemovitosti. Vyhledávání v katastru je dnes už jednoduché a my vám povíme, jak na to.

Zvýrazněný pozemek k pronájmu u řeky ve městě.

Jak najít majitele pozemku v katastru nemovitostí?

Nejjednodušší a zároveň nejrychlejší cestou k zjištění majitele nemovitosti je webová stránka ikatastru. Po rozkliknutí stránky pouze vyplníte adresu, kterou chcete najít. Následně se vám zobrazí mapa s označením dané nemovitosti. Jednou či dvakrát na ni kliknete myší a najde vám majitele nemovitosti.

Nemáte-li zkušenosti s hledáním majitele pozemku, bude pro vás tato webová stránka uživatelsky příjemnější než nahlížení do katastru nemovitostí. V ikatastru si můžete rovněž dohledat číslo parcely a číslo popisné. Dále zjistíte i věcná břemena nebo kde byly v posledních 20 letech záplavy.

Muž předává klíče od nemovitosti jiné osobě.

Katastr nemovitostí ČÚZK

Katastr nemovitostí ne nezbytný k tomu, abyste dohledali pozemek, nemovitost či majitele a měli o nich přehled. Online katastr by mohl být ještě přehlednější a přívětivější pro uživatele, ale jakmile si na něj zvyknete, budete se v něm orientovat okamžitě.

Katastr nemovitostí má na starosti Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). V katastru nemovitostí můžete zjistit, pod jaký katastrální úřad daná nemovitost spadá, ať už je to dům, byt či pozemek.

Informace, které zjistíte pomocí ikatastru nebo aplikace iKatastru si pro jistotu ještě ověřte prostřednictvím katastru nemovitostí ČÚZK, jelikož se jedná o jedinou zákonem stanovenou instituci, která má na starosti správu katastru nemovitosti.

Aplikace iKatastr jako další možnost, jak zjistit majitele

Další možností, jak zjistit majitele pozemku či nemovitosti, je aplikace iKatastr. Dnes už má každý doma chytrý mobilní telefon, který používá denně. Je tak velmi jednoduché si do něj tuto aplikaci stáhnout a jejím prostřednictvím zjistit vše, co potřebujete.

Aplikace je spojená s webovou stránkou ikatastr.cz, tudíž z ní poskytuje veškeré informace. Dokonce dokáže poznat vaši polohu. To znamená, že když se díváte na nějaký pozemek či nemovitost, aplikace pozná, na co se díváte a okamžitě vám nabídne majitele pozemku. Aplikace je k dostání jak pro Android, tak pro iOS.

Muž se na svém telefonu dívá do aplikace.

Výpis z katastru nemovitostí online

Nejprve je nutné najít pozemek či dům na stránkách katastru nemovitostí. Vyberete si, jestli chcete hledat pozemek či stavbu. Hledáte-li parcelu, stačí znát parcelní číslo, číslo popisné nebo polohu pozemku. Tyto údaje na stránce vyplníte a je hotovo.

Částečný výpis z katastru

Částečný výpis obsahuje pouze jednu či několik nemovitostí z celkového počtu nemovitostí vlastněných majitelem. Tento druh výpisu tedy využijete v případě, že chcete dohledat vlastníka nebo pokud jste vlastníkem vy a chcete nemovitost prodat.

Úplný výpis z katastru

Úplný výpis obsahuje veškeré nemovitosti, které patří majiteli. Tento druh výpisu je zpoplatněný a sám katastr vám vypočítá, kolik za dokument zaplatíte. Po zaplacení poplatku vám dokument bude doručen na zadanou e-mailovou adresu. Dokument si můžete nechat zaslat samozřejmě také poštou, ale doručení bývá zdlouhavé. Může to trvat klidně 30 dní.

Muž si prohlíží dokument s výpisem z katastru nemovitostí.

Anonymní výpis z katastru

Zažádat o výpis z katastru nemovitostí můžete také anonymně. Žadatelem tak může být kdokoliv, právnická či fyzická osoba, která danou nemovitost vlastní.

Seznam vlastníků nemovitostí

Nahlížet do katastru nemovitostí jde mnoha různými způsoby. Pokud přesně vyplníte zadání, pak je možné dohledat majitele daného pozemku. Avšak pokud budete chcete hledat samotně nemovitost podle majitele, tak to možné není.

Chcete-li však využívat rozšířené možnosti vyhledávání v katastru nemovitostí, je potřeba se zaregistrovat. Registrace se musí provést přímo na dotyčném katastrálním úřadě, který náleží ke kraji, ve kterém žijete. K tomu, abyste vyhledali bližší informace, je potřeba znát všechny potřebné informace. Potom už je hledání jednoduché.

Žena, která si postupně odškrtává seznam.

Katastrální mapa podle majitele

Hledání v katastru nemovitostí podle jména není možné v online verzi katastru. Je to z důvodu ochrany soukromí majitelů. Pokud chcete i přesto vyhledávat nemovitosti podle jména, je nutné využít aplikaci Dálkový přístup do KN. Ale pozor, tato aplikace je placená.

Staňte se profesionálním investorem do nemovitostí

Pokud vás svět nemovitostí opravdu zaujal, nastudujte  kurz od Kralik Academy. Kurz se jmenuje “Profesionálním investorem do bytů na pronájem” a naučíte se v něm, jak vybrat byt, jak jej připravit na pronájem, a jak správně pronajímat byt, aby vám  zajistil pravidelný příjem.

Kralik Academy v brzké době chystá také e-book, ve kterém se dozvíte, jak na investování do nemovitostí, ale jinou formou a detailně. Kralik Academy také nabízí semináře, ty jsou však prozatím pozastaveny.

Sklenice plná ušetřených peněz a mince ležící vedle ní.

Newsletter

Další příspěvky

Návratnost investice do nemovitostí

Investice do nemovitostí mohou představovat atraktivní způsob, jak zhodnotit své peníze a zajistit si dlouhodobý příjem. Návratnost investice do nemovitosti může být však ovlivněna hned několika faktory a vyžaduje proto pečlivé plánování a správu. Klíčové aspekty pro...

číst více

Kde získat výpis z katastru nemovitostí

Výpis z katastru nemovitostí potřebujete při prodeji nebo koupi nemovitosti, žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby. Kde ho získáte, jak dlouho to bude trvat a kolik za něj zaplatíte? Co je výpis z katastru nemovitostí Výpis z katastru nemovitostí, nebo také...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Návratnost investice do nemovitostí

Návratnost investice do nemovitostí

Investice do nemovitostí mohou představovat atraktivní způsob, jak zhodnotit své peníze a zajistit si dlouhodobý příjem. Návratnost investice do nemovitosti může být však ovlivněna hned několika faktory a vyžaduje proto pečlivé plánování a správu. Klíčové aspekty pro...

Kde získat výpis z katastru nemovitostí

Kde získat výpis z katastru nemovitostí

Výpis z katastru nemovitostí potřebujete při prodeji nebo koupi nemovitosti, žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby. Kde ho získáte, jak dlouho to bude trvat a kolik za něj zaplatíte? Co je výpis z katastru nemovitostí Výpis z katastru nemovitostí, nebo také...

Rozdíl mezi ubytováním a pronájmem

Rozdíl mezi ubytováním a pronájmem

Pokud hodláte někomu dalšímu pronajmout nemovitost k dlouhodobému účelu, neznamená to totéž, jako ubytovat například hosta. Při pronájmu bytu hostitel zajišťuje bytové potřeby a poskytuje k užívání majetek, nikoli další služby. Naopak u ubytovací služby provozovatel...

Obvyklá cena nájemného bytu a jak ji stanovit

Obvyklá cena nájemného bytu a jak ji stanovit

Zjistěte, co se skrývá pod označením obvyklá cena nájemného bytu, co má vliv na její výši a které metody vám ji pomohou stanovit. Úspěšně jste zvládli dlouhou cestu. Našli jste vhodnou nemovitost, zajistili její financování, provedli nezbytné úpravy a opravy,...

Co jsou aktiva a pasiva

Co jsou aktiva a pasiva

Pojmy aktiva a pasiva se používají převážně ve spojení s účetní rozvahou. Účetní rozvaha je přehled o majetku společnosti, díky kterému může společnost posoudit, jaká je její finanční pozice. Avšak aktiva i pasiva jsou pojmy, které by měla znát také běžná fyzická...

Jaké opravy bytu jsou hrazeny nájemcem

Jaké opravy bytu jsou hrazeny nájemcem

Máte v plánu pronajmout byt a lámete si hlavu nad tím, jaké povinnosti na vás čekají? Nebo byste se jen rádi vyvarovali někdy zcela zbytečnému rozporu s nájemníkem? Vysvětlíme, kdo nese zodpovědnost za běžné i drobné opravy bytu a hlavně do jakých částek. Také se...