Očekávaný příchod miminka je sice radostnou, ale v některých případech také náročnou změnou. Pro nastávající maminku může být velmi těžké opustit svou práci a ráda by si třeba na mateřské a rodičovské dovolené přivydělala. V tomto článku se podívame na to, jestli si můžete vydělat.
Práce na mateřské dovolené
Pokud nechcete přijít o peněžitou podporu na mateřské dovolené, měla byste si dát pozor, jakou smlouvu podepisujete. Když například se svým zaměstnavatelem podepíšete smlouvu na administrativní práce, nemůžete například vykonávat práci účetní, kterou jste dělala předtím. Přivýdělek při mateřské dovolené ale musí být založen na odlišném pracovněprávním vztahu a nesmí se jednat o stejnou činnost.
V případě, že nastoupíte u nového zaměstnavatele na stejnou pozici, kterou jste vykonávala předtím, o nárok na mateřskou dovolenou nepřijdete. Avšak i toto má jeden háček. Musíte mít písemný souhlas od původního zaměstnavatele.
V případě podnikání před mateřskou dovolenou můžete v této činnosti podnikat za předpokladu, že jste si platila nemocenské pojištění. Pokud se tak nestalo, je jediným možným řešením si najít zaměstnance.
Jinak je to v případě, že jste podnikala na vedlejší činnost. Za takových okolností vaše podnikání mateřskou dovolenou neohrožuje a můžete pokračovat bez omezení.
Práce při mateřské dovolené probíhá nejčastěji na dohodu o provedení práce (DPP), která vyjde pro obě strany nejvýhodněji. Přivydělat si můžete maximálně 10 tisíc korun měsíčně a zaměstnavatel za vás nemusí odvádět sociální ani zdravotní pojištění.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství
Pro zaměstnané ženy bývá častěji nejdůležitější, aby po dobu svých výdělků nepřišly o peněžitou pomoc v mateřství neboli dávku, která se týká nemocenského pojištění.
Peněžitou pomoc v mateřství dostane zaměstnaná maminka v případě, že splní všechny podmínky. Celková doba pro poskytnutí peněžité pomoci trvá 28 týdnů, v případě více dětí je to 37 týdnů.
Práce na rodičovské dovolené
Poté, co vám skončí peněžitá pomoc v mateřství, začne se vyplácet rodičovský příspěvek. V případě, že jste neměla nárok na mateřskou dovolenou, můžete tento příspěvek čerpat hned po narození dítěte.
Vy jako rodič si můžete zvolit dobu pobírání rodičovského příspěvku. Od 1. ledna 2024 došlo k výrazným změnám. Podle zákona má nově nárok na rodičovský příspěvek každý rodič starající se o dítě do 3 let. Došlo také ke zvýšení rodičovského příspěvku. Z 300 tisíc se zvedl na 350 tisíc korun za jedno dítě, v případě vícerčat dostane jeden z rodičů 525 tisíc korun.
Přivýdělek na rodičovské dovolené je možný i v případě, že jeden z rodičů pobírá rodičovský příspěvek. Přivydělat si na rozdíl od mateřské dovolené můžete bez omezení. Práce při rodičovské dovolené může probíhat na dohodu, na plný úvazek nebo jako OSVČ.
Pozor, je však nutné, abyste po dobu vykonávání práce nějakým způsobem zajistili své dítě. Můžete využít jeslí nebo mateřské školy. Děti pod dva roky můžete do těchto institucí dát pouze na 92 hodin měsíčně, u dětí starších žádné omezení není. V případě, že pravidlo 92 hodin porušíte, rodičovská dovolená se vám pozastaví.
I v případě mateřství a rodičovství můžete přispívat do rodinného rozpočtu tím, že si budete přivydělávat. Je však důležité dávat pozor na všechny zákonné podmínky, abyste nepřišla o peněžitou podporu ze strany státu.