V současné době mnoho zaměstnavatelů propouští a je možné, že jste se ocitli mezi těmi, kteří ztratili zaměstnání. Nemusíte ale zoufat. Práce je stále dostupná a bude i nadále. Než si najdete nové zaměstnání, můžete zvážit příležitostné brigády. Dokonce i v případě, že jste registrováni na úřadu práce, máte právo si přivydělávat podle platných zákonů. Připravili jsme pro vás informace o podmínkách, za kterých je to možné.
Jste v evidenci úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti
V případě, že můžete pobírat podporu v nezaměstnanosti, nebudete schopni pracovat, pokud jste nepožádali o podporu a nepobíráte ji. Pokud vám nebyly dávky v nezaměstnanosti přiznány, nemusíte řešit toto dilema. Kdy může tato situace nastat?
- V práci jste obdrželi odstupné, takže momentálně nemáte nárok na podporu. Nárok na podporu vznikne až po vyčerpání odstupného, přičemž se přihlíží k jeho výši.
- Vaše tzv. podpůrčí doba již skončila, což je období, během kterého máte nárok na pobírání podpory. Délka podpůrčí doby se liší podle věku nezaměstnaného, a to 5 měsíců pro osoby do 50 let, 8 měsíců pro osoby ve věku 50 až 55 let a 11 měsíců pro osoby starší 55 let.
- Nebyla vám přiznána podpora, protože nesplňujete zákonné podmínky. Abyste mohli dostat podporu, musíte mimo jiné být zaměstnáni alespoň 12 měsíců během posledních dvou let a váš zaměstnavatel musí za vás odvádět sociální pojištění.
Jste v evidenci úřadu práce a nevyužíváte podpory v nezaměstnanosti
Pokud na podporu v nezaměstnanosti nemáte nárok, můžete si nějaké peníze přivydělat. Má to však určité podmínky. Jaké to jsou?
- Maximální výše odměny nesmí přesáhnout 9450 Kč hrubého měsíčně, což je polovina minimální mzdy. Je důležité si uvědomit, že v případě vykonávání více činností se tyto odměny sčítají.
- Možnost přivýdělku existuje pouze v tzv. nekolidujících zaměstnáních, což znamená, že si můžete sjednat práci pouze na základě pracovní smlouvy nebo na dohodu o pracovní činnosti.
- Přivýdělek si nesmíte sjednat na dohodu o provedení práce. Své nekolidující zaměstnání musíte na úp (úřadu práce) oznámit a nesmí vám bránit v přijetí plnohodnotného zaměstnání či ve spolupráci s úřadem práce při jeho hledání.
- Pokud jste registrováni na úřadu práce a přivyděláváte si povoleným způsobem, stát za vás platí zdravotní pojištění a doba evidence na úřadu práce se vám započítává do starobního důchodu, nicméně pouze po určitý čas (do 55 let věku nejvýše 1 rok, od 55 let výš maximálně 3 roky).
- Sociální pojištění za vás stát však neplatí. Můžete, ale nemusíte si ho platit sami. Vhodné je si ho hradit v případě, že nepobíráte podporu v nezaměstnanosti a zároveň už uplynula doba, která se započítává do starobního důchodu.
Pokud překročíte limit 9450 Kč, úřad práce vás z evidence vyškrtne. Zaregistruje vás ale zase v případě, že váš výdělek pod stanovenou hranici klesne. Počítejte však s tím, že budete muset opět předkládat všechny dokumenty potřebné k registraci.
Přivýdělek a daně
Ačkoliv zákon registrovaným na úřadu práce dovoluje si přivydělávat i na pracovní smlouvu, v praxi využijete téměř výhradně dohodu o pracovní činnosti.
Zaměstnavatel vám však strhne 15% srážkovou daň z příjmu, pokud u něj neuplatníte slevu na dani, tzv. „růžový list“. Tu je možné uplatňovat každý měsíc pouze u jednoho zaměstnavatele. Jestliže hrubá odměna za práci na dohodu o pracovní činnosti přesáhne částku 3000 Kč měsíčně, z odměny se platí sociální i zdravotní pojištění. To odvádí zaměstnavatel i zaměstnanec. Pro určování výše sociálního a zdravotního pojištění platí stejná pravidla jako pro zaměstnance.
Závěrem
Přivydělat si nějaké peníze můžete i přesto, že jste zaregistrovaní na úp. Má to však jisté podmínky. Nesmíte pobírat podporu v nezaměstnanosti a vydělat si můžete maximálně 9450 Kč hrubého za měsíc.