Jste student a potřebovali byste si přivydělat? Nebo uvažujete o zaměstnání či rovnou podnikání při studiu? Přehledně vám vysvětlíme, jak si přivydělat při studiu legální cestou.
Nabízí se hned několik možností, jak pracovat při studiu. Každá z těchto možností má však zcela jiné podmínky a pravidla. Je proto důležité popřemýšlet nad tím, jaká z nich se vám nejvíce vyplatí.
Brigáda při studiu na dohodu o provedení práce
Dohoda o provedení práce neboli DPP je tou nejčastější formou přivýdělku pro studenty. Pokud student nepřekročí určitý výdělek, je tato dohoda výhodná pro obě strany.
DPP můžete jako student uzavřít s více zaměstnavateli. Nesmíte ale mít odpracovaných více než 300 hodin za rok. V případě, že odměna nepřesáhne 10 tisíc korun, nemusíte ani vy, ani zaměstnavatel platit sociální a zdravotní pojištění. V případě, že k přesáhnutí dojde, pojištění se odvádět musí a sníží se tím čistá odměna.
Co se týká zdanění výplaty, je tady stejná hranice, tedy 10 tisíc korun. Pokud výdělek deset tisíc korun nepřesáhne, můžete u jednoho ze svých zaměstnavatelů podepsat prohlášení k dani z příjmů. V případě, že toto prohlášení nepodepíšete, musí vám zaměstnavatel z odměny srazit 15% srážkovou daň, kterou odvede finančnímu úřadu.
Pokud budete jako student zároveň pracovat pro dva a více zaměstnavatelů, čeká vás příští rok podání daňového přiznání. Jestli ale budete pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele nebo pro více zaměstnavatelů postupně, daňové záležitosti za vás vyřídí poslední ze zaměstnavatelů.
Práce při studiu na dohodu o pracovní činnosti
Další možností, jak si legálně vydělat peníze, je dohoda o pracovní činnosti neboli DPČ. Tuto dohodu můžete uzavřít za předpokladu, že nepřekročíte 20 hodin týdně.
V případě, že odměna za odvedenou práci nepřesáhne za měsíc 4000 Kč, nemusíte vy ani zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud jste si jako student založili více dohod o pracovní činnosti, posuzuje se každá zvlášť. Co se týče zdanění výplaty, platí zde stejná pravidla jako pro DPP.
Podnikání při studiu
Jako student můžete také podnikat. V tomto případě bude vaše podnikání vedeno jako vedlejší činnost, což je na rozdíl od činnosti hlavní výhodnější. Nejprve si však na příslušném živnostenském úřadě nebo přes datovou schránku založíte živnostenský list, jehož získání vás bude stát 1000 korun.
A protože budete podnikat na činnost vedlejší, nebudete muset za první rok řešit platbu sociálního a zdravotního pojištění. Platit ho však budete zpětně po odevzdání přehledů. Výše záloh na zdravotní a sociální pojištění se bude odvíjet podle toho, kolik jste si za minulý rok vydělali.
Za předpokladu, že si za rok 2024 vyděláte méně než 105 520 Kč, nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění vůbec. V případě, že začnete podnikat například až od května, tato hranice bude nižší. Pokud si za rok 2024 vyděláte více než 43 193 Kč, máte povinnost podávat daňové přiznání, které musí obsahovat všechny vaše příjmy.
Zaměstnání při studiu
Další možností, kterou jako student máte, je nechat se zaměstnat. V tomto případě pro vás budou platit stejná pravidla jako pro ostatní zaměstnance. Zaměstnavatel za vás tedy bude platit nejen zdravotní a sociální pojištění, ale i daň. Studenti měli do roku 2023 ještě jednu výhodu, a to slevu na studenta. Ta byla ale v letošním roce zrušena.
Příležitostný přivýdělek
Poslední možností, jak si legálně přivydělat, je využití příležitostného přivýdělku. Hranice u tohoto typu práce je 50 tisíc korun. Pokud ji nepřesáhnete, nemusíte tento výdělek danit ani vykazovat. Pozor, musí být opravdu příležitostný.