Senioři také rádi sáhnou po nějaké výdělečné činnosti, aby si k důchodu přilepšili. Práce důchodců má ale svá pravidla. Pojďme se společně podívat na to, kolik si starší lidé mohou přivydělat a zda je potřeba podávat daňové přiznání.
Předčasný důchod a přivýdělek
Přivýdělek k předčasnému důchodu platí až do doby, kdy dosáhnete důchodového věku. Přivydělat si můžete jen tolik, aby z vašeho výdělku nevznikla povinnost odvádět sociální pojištění.
Práce v předčasném důchodu může zahrnovat také dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, podnikání, příležitostnou činnost a pasivní příjem z pronájmu.
Dohoda o provedení práce
Při dohodě o provedení práce si důchodce může přivydělat maximálně 10 tisíc korun měsíčně a nemusí platit sociální ani zdravotní pojištění. Od července roku 2024 se bude tento limit každý rok trochu měnit.
Dohoda o pracovní činnosti
U dohody o pracovní činnosti si může důchodce přivydělávat tak, aby nepřesáhl 4 tisíce za měsíc. Nemusí platit sociální a zdravotní pojištění. V případě, že důchodce podepíše prohlášení k dani, nemusí platit ani daň z příjmu.
Podnikání
V případě OSVČ může mít člověk v předčasném důchodu příjem v maximální výši 100 tisíc korun za rok. I tato hranice se každoročně liší, takže je třeba vývoj sledovat. Důchodce si platí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění se neplatí a daň z příjmu bude na nule.
Příležitostná činnost a pasivní příjmy
Předposlední možností přivýdělku je příležitostná činnost, při které si můžete vydělat maximálně 50 tisíc za rok. Tato činnost nepodléhá zdanění a neplatí se ani pojištění. A na závěr si důchodce může přivydělat pomocí pasivního příjmu, jakým je například pronájem bytu.
Starobní důchod a výdělečná činnost
I přesto, že pobíráte řádný starobní důchod, můžete pracovat i podnikat bez omezení. To je značná výhoda oproti důchodu předčasnému, protože jsou při něm vaše výdělky neomezené.
Zaměstnání v důchodu
Pokud stále pracujete a začnete pobírat starobní důchod, musíte to nahlásit svému stávajícímu zaměstnavateli. Pokud hodláte pod stejným zaměstnavatelem jako zaměstnanec pracovat, vaše pracovní smlouva běží dál a pracovní poměr nekončí.
Podnikání v důchodu
Pokud jako důchodce podnikáte nebo vykonáváte jinou samostatně výdělečnou činnost, znamená to, že podnikáte na vedlejší činnost. Sociální pojištění pak musíte platit podle toho, kolik si za rok vyděláte.
Přivýdělek k invalidnímu důchodu 2024
Přivydělávat si můžete i v případě, že pobíráte invalidní důchod prvního, druhého i třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu se nepočítá do doby pojištění pro nárok na starobní důchod.
Při invalidním důchodu prvního stupně má člověk klesající práceschopnost o 35-49 %, při druhém stupni je to 50-69 % a u třetího stupně je to nad 70 %.
Invalidní důchodce nemá omezenou výši výdělku. Existují však jistá omezení, která vyplývají z toho, že mají tito lidé sníženou pracovní schopnost. V případě, že se lidem pobírajícím invalidní důchod nepodaří získat nějaký zdroj přivýdělku, mohou se zaregistrovat na Úřad práce.
Invalidní důchod a zdravotní pojištění
Osoby pobírající invalidní důchod jsou chápány jako státní pojištěnci, a proto za ně zdravotní pojištění platí stát. V případě, že by invalidní důchodce začal pracovat, bude mu zdravotní pojištění odváděno z jeho výplaty.
Invalidní důchod a sociální pojištění
U sociálního pojištění je to jinak. Člověk pobírající invalidní důchod není sociálně pojištěn. Invalidní důchod se do náhradní doby pojištění pro nárok na řádný starobní důchod počítá až v případě, že byla uznána invalidita třetího stupně.