Kam investovat milion?

j

Napsal Petr Králík

}

18.01.2022

Máte volné peníze na investování a přemýšlíte, kam investovat milion? Tohle dilema znám a podařilo se mi objevit několik možností a investičních strategií. Milion korun můžete investovat například do akcií, jak radí odborníci, případně do dluhopisů (státních či firemních). V případě, že si přejete získat za své peníze něco hmatatelného, nabízí se investice do nemovitosti nebo do zlata. Dobrodružné povahy se mohou vrhnout do bouřlivých vod kryptoměn.

Proč investovat?

To je jednoduché: peníze, které jenom leží na běžném účtu, vinou inflace neustále ztrácejí na hodnotě. V současné době je inflace necelá 3 % a spotřebitelské ceny rostly v srpnu 2021 – 4,1 %.  Ani spořicí účty vaše úspory proti inflaci neochrání. Jsou o něco lépe úročené, ale jejich výnos inflační ztráty nekompenzuje ani vzdáleně. Výdělek nepřinesou dokonce ani termínované vklady – ty nejlepší “termíňáky” se dokážou na inflaci téměř dotáhnout, stále vám ale nebudou vynášet nic navíc. Pokud chcete, aby vaše peníze vydělávaly, nebo vám dokonce pomohly zajistit příjem na stáří, bude zapotřebí někam je investovat.

Kam-investovat-milion-Kralik-Academy-Proc-investovat

Co dělat, když mám “jenom” milion?

Milion korun není vůbec málo. Obecně vzato, právě jeden milion je zhruba hranicí mezi “malými” a “velkými” investicemi – sice nejde o částku, jejíž investice by vás doživotně zabezpečila, ale je to suma, s níž už se dá ledacos podniknout. Jednorázová investice milionu korun bude přitom vypadat trochu jinak, než když investujeme pravidelně každý měsíc několik stokorun nebo tisícikorun. Musíme brát v úvahu například přirozené výkyvy na finančních trzích, které se při opakovaných investicích postupem času smažou, při jednorázové investici ale hrozí riziko, že nakoupíme zrovna v nejméně výhodném okamžiku. Je proto dobré vybírat investiční oblasti, které reagují pomaleji a nepodléhají tak velkým změnám, jako jsou například nemovitosti.

Kam investovat?

Investora, který se nebojí vyššího rizika vykoupeného vyšším potenciálním výnosem, napadnou jako první akcie. Investování do akcií je právě kvůli vyrovnání kolísavých trhů bezpečnější spíš pravidelně po menších částkách. Pro začínající investory lze určitě doporučit investování peněz do akcií prostřednictvím podílových akciových fondů nebo ETF fondů (ETF – elektroniky obchodované fondy) místo kupování akcií napřímo.

Další možností je investovat do dluhopisů, ať už státních, nebo firemních. Státní dluhopisy jsou bezpečnější, nabízejí ale obvykle jen malý úrok. Na firemních dluhopisech můžete vydělat více, zároveň ale vždy existuje riziko, že firma zkrachuje a vy o celou investici přijdete.

Za milion korun můžete také nakoupit drahé kovy nebo komodity, investovat do nemovitostí (nebo alespoň složit milion jako základ hypotéky), vložit ho do půjček nebo do kryptoměn. S investováním vám může poradit i finanční poradce.

Kam-investovat-milion-Kralik-Academy-Kam-investovat

Na co si dát pozor?

Žádná investice není úplně bez rizika, některé jsou ale rizikovější než jiné. Pokud máte zájem o investice do akcií, raději alespoň ze začátku investujte prostřednictvím podílových nebo indexových ETF fondů, které rozloží investici do celé škály titulů.

Kupovat akcie jednotlivých podniků je spíše zábava pro ostřílenější investory. Samostatné akcie by měly pocházet z různých oblastí a než se soustředit na jeden nebo dva tituly, je lepší sestavit si portfolio třeba z deseti i více.

Riziko při investování do nákupu dluhopisů je, jak už jsme psali, že jeho vydavatel nebude schopen danou částku vrátit. U komodit, mezi které patří například i zlato a další drahé kovy, hrozí kolísání hodnoty. Investoři do nemovitostí mohou prodělat v případě, že si pořídí byty na pronájem ve špatné lokalitě nebo se špatnými dispozicemi a nemohou pak dlouhodobě sehnat nájemníky.

Velmi špatně se plánuje budoucnost investic do kryptoměn. Jelikož jde o mladý produkt, nemá za sebou historii, podle které by se dal předvídat jeho další vývoj. Kryptoměny navíc, alespoň zatím, trpí velmi vysokou volatilitou, tedy kolísáním hodnoty.

Rizikem investování do luxusního zboží, jako jsou auta – veterány, archivní alkohol nebo například hodinky, je kromě kolísání cen na trhu také riziko zničení, případně spotřebování dané věci. Pokud se neudržíte a investiční víno vypijete, nebylo to zrovna rozumné investování…

Investování do nemovitostí

Nemovitost za hotové? I to jde

V několika málo lokalitách se dá sehnat pod milion i investiční byt. Pokud bydlíte poblíž takové oblasti (namátkou okrajové oblasti Karlovarského a Ústeckého kraje, případně sever Moravy), nebude vám tím pádem občasné dojíždění do bytu dělat potíže a víte, že dokážete najít nájemníka, může taková investice do bytu na pronájem dávat smysl.

Jinde v republice lze investovat milion například do garáží – v Praze za tuto cenu koupíte zhruba dvě, mimo Prahu několik. Příjem z pronájmu garáže není nijak závratný, na druhou stranu garáž oproti bytu po majiteli nevyžaduje tolik správcovských zásahů a je reálné jich pronajímat několik, aniž by byl majitel nucen strávit příliš mnoho času organizačními činnostmi.

Další méně náročnou (z hlediska údržby) možností je investice do pozemku. Pozemků do milionu je v republice stále poměrně dost, je však obtížnější si v tomto případě ohlídat všechny hrozící problémy a komplikace.

Půjčka na investiční nemovitost

Dává vám větší smysl investice do bytu, ale milion vám na jeho koupi nestačí? Vezměte si hypotéku. Na první pohled to zní trochu jako protimluv, ale pokud s hypotékou dokážete správně pracovat, může se to vyplatit. Záleží samozřejmě i na tom, jaké je ve vaší vybrané lokalitě běžné nájemné a jak snadné nebo obtížné je získat nájemníky.

Alternativou hypotečního úvěru je úvěr ze stavebního spoření. Stejně jako u hypotéky platí, že se může vyplatit, přitom za něj do určité výše nemusíte ručit nemovitostí. Ceny nemovitostí neustále stoupají a úvěr na nemovitost vám může významně rozšířit možnosti rozhodování, kam investovat milion.

Návratnost investice do nemovitosti

Byt jako investice se může, ale také nemusí vyplatit – je dobré si nejdřív v některé z dostupných kalkulaček spočítat, za jak dlouho se vám pořizovací cena vrátí na nájemném. Po započítání všech nákladů může jít o dobu vyšší než třicet let, zároveň však máte peníze poměrně bezpečně uložené, chráněné před inflací a v případě nouze můžete nemovitost využít i k řešení vlastní bytové potřeby.

Jiné riziko je u investice do pozemků. Jejich hodnota se může změnit například změnou územního plánu, regulacemi na území obce nebo nově postavenými stavbami v okolí.

Jak si to usnadnit?

“Investice do nemovitostí působí výhodně, ale určitě nechci každou chvíli lítat za nájemníky a řešit třeba výměnu umývadla,” říkáte si možná. Existuje však způsob, jak si podobné starosti kolem investice do realit ulehčit a zjednodušit si život. Se správou nemovitostí vám může pomoci správcovská firma.

Dobrý správce se postará o všechno, od nájemní smlouvy při střídání nájemníků po řešení oprav, převody služeb nebo i účast na schůzích SVJ. Jeho služby něco stojí, ale proti stavu, kdy marně hledáte do bytu nájemníka nebo si nedokážete sami poradit s neplatičem, si na sebe správcovská služba může rychle vydělat. A určitě vám ušetří čas a starosti.

Nejlepší investice 2021

Kam investovat peníze v roce 2021? Oblibu si drží akcie firem podnikajících v rostoucích oborech, například obnovitelných zdrojích energie. Mnoho investorů také záměrně nakupuje výhradně nebo z velké většiny akcie českých společností.

Pokud hledáte, jak zhodnotit peníze, berte náš článek jako odrazový můstek k dalšímu sebevzdělávání a hledání informací. Možná usoudíte, že to pravé jsou akcie, možná vás k investování zlákají nemovitosti. Určitě brzy najdete správný směr, do čeho investovat peníze.

Mohlo by vás zajímat, že investoři předpovídají růst oborů jako cloud computing, počítačová bezpečnost, online obchody zavedených kamenných prodejců a precizní medicína, tedy léčba přizpůsobená na míru konkrétní osobě.

Na trhu zkrátka existuje mnoho možností, jak zhodnotit milion korun. Počítejte ovšem počítat s tím, že to nebude krátkodobá investice.

Newsletter

Další příspěvky

18 tipů jak si přivydělat peníze

Hledáte způsob, jak si přivydělat nějaké peníze navíc? Ať už chcete zlepšit svůj rozpočet, splatit dluhy nebo ušetřit na dovolenou, existuje hned několik možností, jak si přivydělávat. My vám v dnešním článku nabízíme hned 18 tipů na přivýdělek. Online přivýdělek...

číst více

Jak vydělat peníze přes sociální sítě

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Co kdybychom je ale mohli využít nejen pro zábavu a komunikaci, ale také jako prostředek k vydělávání peněz? Pokud hledáte způsoby, jak monetizovat svůj čas strávený na sociálních sítích, jste na...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

18 tipů jak si přivydělat peníze

18 tipů jak si přivydělat peníze

Hledáte způsob, jak si přivydělat nějaké peníze navíc? Ať už chcete zlepšit svůj rozpočet, splatit dluhy nebo ušetřit na dovolenou, existuje hned několik možností, jak si přivydělávat. My vám v dnešním článku nabízíme hned 18 tipů na přivýdělek. Online přivýdělek...

Jak vydělat peníze přes sociální sítě

Jak vydělat peníze přes sociální sítě

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Co kdybychom je ale mohli využít nejen pro zábavu a komunikaci, ale také jako prostředek k vydělávání peněz? Pokud hledáte způsoby, jak monetizovat svůj čas strávený na sociálních sítích, jste na...

Jak na přivýdělek peněz v různých životních situacích

Jak na přivýdělek peněz v různých životních situacích

Jste zaměstnaní, v důchodu, na mateřské, na pracovním úřadě nebo stále studujete a chtěli byste si přivydělat nějaké peníze navíc? Tento ucelený článek vám poskytne návod, jak si vydělat peníze v různých životních situacích. Přivýdělek při zaměstnání Přivydělat si...

Přivýdělek na úřadu práce

Přivýdělek na úřadu práce

V současné době mnoho zaměstnavatelů propouští a je možné, že jste se ocitli mezi těmi, kteří ztratili zaměstnání. Nemusíte ale zoufat. Práce je stále dostupná a bude i nadále. Než si najdete nové zaměstnání, můžete zvážit příležitostné brigády. Dokonce i v případě,...

Přivýdělek ke studiu

Přivýdělek ke studiu

Jste student a potřebovali byste si přivydělat? Nebo uvažujete o zaměstnání či rovnou podnikání při studiu? Přehledně vám vysvětlíme, jak si přivydělat při studiu legální cestou. Nabízí se hned několik možností, jak pracovat při studiu. Každá z těchto možností má však...

Přivýdělek při zaměstnání

Přivýdělek při zaměstnání

Máte stálé zaměstnání, při kterém si ale nevyděláte dostatečný příjem? Chtěli byste si přivydělat nějaké peníze bokem? Díky tomuto článku zjistíte, jak si přivydělat při práci. Kvůli tomu, že celorepublikově klesly příjmy, si přivydělává k zaměstnání každý čtvrtý...