Jak ušetřit peníze a jak s nimi hospodařit, aby vám vydělávaly a vy jste měli klidnější spaní

j

Napsal Petr Králík

}

18.01.2022

Kategorie: Jak vydělat

Člověk by měl mít naspořenou částku pro případ, kdy se něco stane, nezůstane tak bez finančních prostředků. Ideální je mít druhý, nezávislý, tzv. pasivní příjem. Přečtěte si praktické tipy, jak začít šetřit peníze z výplaty a jak si vytvořit druhý příjem, a tím si zajistit klidnější spaní.

Začněte od základu. Nevytvářejte si výdaje tam, kde je nemusíte mít. Zaměřte se na své náklady na provoz domácnosti. Za měsíc můžete dosáhnout úspory i několik stovek korun.

Korunka ke korunce aneb jak a kde jste schopni ušetřit v domácnosti?

Dávejte si pozor na spotřebu energie.

  • Úsporné LED osvětlení má sice o něco vyšší pořizovací cenu, ale dlouhá životnost vaši investici s přehledem vrátí.
  • Vypínejte televizní obrazovku a počítač. Dosáhnete úspory nákladů na elektřinu, a navíc prodloužíte elektronice životnost. Ochráníte zařízení před vysvícením obrazovky, a tedy oddálíte pořízení nového vybavení.
  • Při nákupu nového spotřebiče si pořiďte energeticky co nejvíce úsporný. Energetická náročnost je označena stupnicí A až G. Rozdíl v platbách za elektřinu u starého a nového spotřebiče může být i tisíce korun ročně.
  • Nenechte namrazovat vaši lednici a mrazák – spotřebují tím o desítky procent více energie.
  • Pračku zcela naplňte a perte v úspornějším režimu – neperte dva kusy drobného prádla.

Jak-usetrit-Kralik-Academy-Spotreba-energie

Nepřetápějte, ať už topíte čímkoliv. Doporučovaná teplota doma je přibližně 21 °C. Pro vaše zdraví i peněženku to je příjemná hodnota.

Šetřete vodou. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu nebo ideálně v myčce. Ta spotřebuje kolem 9 litrů vody na jedno umytí, kdežto vy mnohonásobně více, asi více než čtyřikrát. Zapínejte myčku až tehdy, když je plná. Vana na koupání stačí poloplná, stejně tak ve sprše můžete pobýt o pár minut méně. Pokud neplatíte za odběr vody, bude to alespoň šetrné k přírodě. Můžete použít perlátory a ušetříte výrazné množství vody.

Jak-usetrit-Kralik-Academy-Setrete-vodou

Pozor na nákupy potravin a drogistického zboží. Nakupte raději méně a choďte do obchodu častěji, než abyste jídlo vyhazovali po datu spotřeby. Zvažte nákup drahých čisticích prostředků. Léty prověřený citron, jedlá soda a ocet fungují skvěle.

Zrevidujte stávající smlouvy, které vás zavazují k pravidelným poplatkům. Pojistné a úvěrové smlouvy, smlouvy o využívání internetu, telefonů, elektrické energie, plynu. Ověřte výši plateb se skutečně využívanými službami, případně zvažte změnu tarifů.

Jak ušetřit peníze z výplaty?

Promyslete si náklady na své rozmary a alespoň některé si odpusťte. Nemusíte mít přece úplně všechno. Když se rozhodnete něco koupit, tak počkejte 3 dny zda danou věc ještě stále chcete, nebo zda chuť nakupovat již přešla. Často bývá utrácení nutkavé a za dva tři dny si člověk již nevzpomene co vlastně chtěl.

Pravidelně odkládejte z výplaty zvolenou částku, bez které jste schopni se obejít. Zadejte si příkaz na každý měsíc, aby peníze odešly na účet, který nevyužíváte pro placení kartou. I to může pomoct, a přebytečné peníze neutratíte. Zkuste odkládat minimálně 10 % a více z příjmu.

Šetřit se dá i odkládáním při každém nákupu. Platíte-li kartou, pomohou vám některé bankovní produkty. Doptejte na možnosti ve své bance. Ve chvíli nákupu se suma k zaplacení zaokrouhlí podle vašeho nastavení a peníze se přesunou z běžného účtu tam, kde je neutratíte.

Tip: Vytvořte si poctivý seznam všech svých výdajů, otevře vám to oči. Dejte si tu práci. Snadno si tak spočítáte finanční rezervu, kterou byste měli mít pro nepříznivé časy, kdyby nastaly.

Jak-usetrit-Kralik-Academy-Jak-hospodarit

Jak hospodařit s ušetřenými penězi

Pokud budete mít ušetřené peníze „pod polštářem“, znehodnotí vám je inflace. Spořící a termínované bankovní účty vám poskytnou prostor, kde finanční rezervu uchovávat. Jejich výhodou je tzv. likvidita, tedy dostupnost v případě, že budete peníze potřebovat v krátkém časovém horizontu.

Protože, jak se říká: „peníze dělají peníze“, uspořené částky, která jsou nad finanční rezervu, využijte a vložte je, nebo je vkládejte pravidelně tam, kde se vám budou zhodnocovat. Najděte výhodné stavební nebo penzijní spoření nebo si sjednejte životní investiční smlouvu. Jde o investice, které vám mohou přinášet zajímavé zisky.

Své bohatství můžete rozmnožovat i investováním do cenných papírů, jako jsou dluhopisy, akcie nebo podílové listy. Krátkodobě nebo dlouhodobě. Nepotřebujete k tomu mít nutně velkou částku, například podílové fondy vyžadují minimální částku kolem 5000 Kč nebo měsíčně v řádech několika set korun. S investováním vám pomohou finanční poradci. S nimi pro vás bude jednodušší zhodnotit návratnost vaší investice, protože vždy mějte na paměti, že investování je spojené s riziky.

Pokud se vám daří kladně hospodařit s výplatou, cesta, jak si založit pasivní příjem, je také investování do nemovitostí. Nemovitost vám může přinést dlouhodobé měsíční výdělky jejím následným pronájmem. V našem kurzu se můžete naučit, jak se stát profesionálním investorem, abyste mohli být samostatní a nezávislí.

Newsletter

Další příspěvky

Jak si přivydělat přes internet

Tipy a rady na přivýdělek z pohodlí domova. Prozradíme vám vše podstatné o práci přes internet, která se může časem stát hlavním zdrojem příjmů do rodinného rozpočtu. Hledáte způsoby, jak vydělat peníze z domova? Je vaším snem práce na internetu, kterou byste mohli...

číst více

Jak se stát úspěšným

Kdo z nás by se nechtěl stát úspěšným. Avšak úspěch se ne a ne dostavit. A pokud vůbec, tak rozhodně ne hned. V tomto článku vám alespoň nastíníme, jak se stát úspěšným. Často se v internetových článcích objevují různé informace o náhlém úspěchu. Většinou je scénář...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Jak si přivydělat přes internet

Jak si přivydělat přes internet

Tipy a rady na přivýdělek z pohodlí domova. Prozradíme vám vše podstatné o práci přes internet, která se může časem stát hlavním zdrojem příjmů do rodinného rozpočtu. Hledáte způsoby, jak vydělat peníze z domova? Je vaším snem práce na internetu, kterou byste mohli...

Jak se stát úspěšným

Jak se stát úspěšným

Kdo z nás by se nechtěl stát úspěšným. Avšak úspěch se ne a ne dostavit. A pokud vůbec, tak rozhodně ne hned. V tomto článku vám alespoň nastíníme, jak se stát úspěšným. Často se v internetových článcích objevují různé informace o náhlém úspěchu. Většinou je scénář...

Inflace a deflace

Inflace a deflace

O inflaci slyšel už asi každý. Jde o ztrátu hodnoty peněz – za své peníze koupíte méně zboží a služeb, které zdražují. Existuje ale i opačný proces, deflace. Který z nich je častější, který nebezpečnější a jak se bránit inflaci? Co je inflace a deflace V situaci, kdy...

Jak si říct o peníze – pro zaměstnané

Jak si říct o peníze – pro zaměstnané

Určitě se každý někdy dostal do situace, kdy řešil peníze. Mohlo se to týkat zaměstnání a zvýšení platu nebo vyjednání lepších finančních podmínek u služby. Také si od vás mohl někdo půjčit peníze, které bohužel nesplácí. V článku se dozvíte nejen to, jak si říct o...

Co jsou aktiva a pasiva

Co jsou aktiva a pasiva

Pojmy aktiva a pasiva se používají převážně ve spojení s účetní rozvahou. Účetní rozvaha je přehled o majetku společnosti, díky kterému může společnost posoudit, jaká je její finanční pozice. Avšak aktiva i pasiva jsou pojmy, které by měla znát také běžná fyzická...

Jak si vydělat na dům

Jak si vydělat na dům

V posledních měsících ceny nemovitostí vystřelily raketově vzhůru, hlavně kvůli pandemii koronaviru. Dnes za standardní novostavbu v menším městě zaplatíte i 10 milionů korun. To je částka, kterou nemá úplně každý. A to nemluvíme o domech, které jsou ve velkých...