Jak si vydělat na dům

j

Napsal Petr Králík

}

28.05.2022

V posledních měsících ceny nemovitostí vystřelily raketově vzhůru, hlavně kvůli pandemii koronaviru. Dnes za standardní novostavbu v menším městě zaplatíte i 10 milionů korun. To je částka, kterou nemá úplně každý. A to nemluvíme o domech, které jsou ve velkých městech, například v Praze.

Jak získat peníze na nemovitost

Jednou z možností, jak si pořídit vlastní bydlení, je našetřit si. To však může trvat klidně třicet let, avšak záleží to z velké části na vaší majetkové a finanční situaci. Jako ideální situace se jeví, když už alespoň jednu nemovitost, například byt, vlastníte. Z jejího pronájmu či prodeje pak můžete pokrýt větší část či úplnou kupní cenu domu.

Rychleji se k bydlení ve vlastním mohou dostat také ti, kteří už mají na svém kontě nějaké úspory. Pokud máte rodiče, kteří vám darují peníze na rodinný dům, pak máte také z větší části vyhráno.

Pokud patříte mezi skupinu lidí, která chce mít vlastní dům co nejdříve a která nevlastní žádnou nemovitost a ani nemůže počítat s pomocí od rodičů, pak vám nezbyde nic jiného než hypotéka.

Nechte vaše úspory vydělávat

Všichni jistě víme, že peníze postupem času ztrácí hodnotu (kvůli inflaci si za ně nekoupíme to samé jako před rokem). Chcete-li si zachovat jejich hodnotu, pak byste je měli rozumně zhodnotit. Nejlepším výnosem s minimálním rizikem ztráty vkladu zajišťuje stavební spoření.

Pokud se pro stavební spoření rozhodnete, pak byste si měli sjednat smlouvu o stavebním spoření. Vyberte si takovou spořicí variantu, která oproti jiným nabízí vyšší úrok. Kromě vyššího úroku můžete počítat ještě se státním příspěvkem 2000 Kč ročně za předpokladu, že ročně vložíte alespoň 20000 Kč.

Kromě stavebního spoření existují další investice, které byste mohli zvážit. Jsou jimi podílové fondy, dluhopisy, akcie či jiné cenné papíry.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Nechte-vydelavat-uspory

Koupě nemovitosti před rekonstrukcí

Další možností je koupit starší rodinný dům, který bude potřebovat rekonstrukci. Avšak ještě před koupí si prověřte technický stav bydlení, jelikož rozsáhlá rekonstrukce zabere nejen spoustu času, ale i peněz, a tak by se vám nemusela vyplatit. Pokud se však jedná o drobnější rekonstrukci, pak si na ni můžete pomalu našetřit peníze a budovat.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Koupe-nemovitosti-pred-rekonstrukci

Nemáte našetřeno? Nabízí se hypoteční úvěr na dům

Vzít si na bydlení ve vlastním hypotéku a postupně ji splácet je nejčastějším způsobem koupě domu. Hypoteční úvěr bývá někdy velkým strašákem, jelikož má své podmínky. Tou “nejhorší” je zastavit nemovitost, ať už tu, na kterou si berete hypotéku, nebo jinou, v podobné hodnotě. Není se však čeho bát, hypotéku má dnes téměř každý druhý.

Nyní si uvedeme příklad. Představme si mladý pár, oba kolem 25 let. Jejich celkové příjmy jsou 50 tisíc korun. Když si budou měsíčně odkládat 20 tisíc korun, pak za rok a půl zvládnou našetřit 400 000 Kč. Tuto částku se rozhodnou použít jako základ pro půjčku na bydlení. Rozhodli se, že od banky si půjčí 3,6 milionu korun. Pak se pro ně nabízí dvě varianty.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Hypotecni-uver

Orientační výpočet A pro hypotéku

První variantou je splátka 20 000 Kč na 20 let a celková částka k zaplacení 4,8 milionu korun. Tuto variantu si volí většina lidí z toho důvodu, že budou mít úvěr dříve splacený a ještě k tomu tolik nepřeplatí. Kvůli tomu nedokážou uvažovat v širším kontextu.

V tomto věku, nebo v průběhu několika let, přichází rozrůstání rodiny, kdy žena je na mateřské dovolené a nemá tak vysoké příjmy. Navíc, nebudeme si nic nalhávat, děti něco stojí. Stane se, že rodina bude muset vyjít s méně penězi a nebude schopna našetřit peníze pro tvorbu rezervy.

Orientační výpočet B pro hypotéku

Druhou variantou je splátka 15 000 Kč na 30 let a celková částka k zaplacení 5,4 milionu korun. Sice bude splacení hypotéky trvat o 30 let déle, ale můžete si vydělat dostatek peněz pro tvorbu finančních rezerv a ještě vám nějaké peníze zbydou na spoření.

Následně mohou tyto peníze navíc sloužit jako investice do případné rekonstrukce. Nebo se můžete rozhodnout k investování třeba do akcií, což vám může velmi slušně vydělávat.

Co je však hlavní, tyto peníze navíc pro vás budou jistotou při příchodu nenadálých situací. A to je dobré hlavně pro psychickou stránku. Není nic horšího, než se strachovat, že nebudete moci příští měsíc zaplatit splátku za dům.

Druhy rodinných domů

Jak již název vypovídá rodinný dům je obydlí určené pro několik osob. Pokud již máte rodinu, nebo ji teprve plánujete, je investice do rodinného domu ideální volbou. Výstavba domů se postupem času neustále zdokonaluje a její vývoj tak jde stále kupředu. Na výběr je od jednoduchých obydlí až po několika podlažní domy. Rodinné domy mohou být určeny jak pro jednu rodinu, tak i pro několik rodin zároveň.

Bungalov – jednopodlažní dům

Pokud bychom si měli představit bungalov, pak se jedná o dům se čtvercovým půdorysem. Jedná se o lehký dům z nenáročných materiálů. Nejčastěji se pro stavbu tohoto domu používá dřevo. Toto bydlení je úsporné, energeticky nenákladné a snadno realizovatelné.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Bungalov

Atriový a terasový dům

Atriové bydlení je zvláštní typ jednopodlažního domu. Tato stavba se uzavírá kolem centrálního dvorku, na který míří všechna okna. Součástí dvorku bývá velmi často zapuštěný bazén.

Terasové bydlení je typické pro svažitý terén, který je u normálního domu narušen, kvůli čemuž by se pak stavba prodražila. Terasové nemovitosti mají tak unikátní konstrukci, že nabízejí svým obyvatelům možnost široké balkonové terasy či střešní zahrady.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Terasovy-dum

Vícepodlažní domy

Jak již název vypovídá, mají tyto domy více podlaží, díky čemuž může bydlet více rodin v jednom domě. Vypadá to tak, že každá rodina má své podlaží, svůj byt. Řadí se sem panelové domy, klasické zděné či dřevěné novostavby.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Vicepodlazni-domy

Řadový dům

Řadové domky jsou podobné těm vícepodlažním, akorát s tím rozdílem, že jsou řazeny horizontálně. Řadovka může být však i pouhý dvojdomek. V praxi to tedy vypadá tak, že každá domácnost má svůj byt. A každý byt má svou zahrádku či užitné prostory.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Radovy-dum

Bytový dům

Bytový dům neboli bytovka je jakýsi menší panelový dům. Každá rodina v něm má svůj vlastní byt. Bytový dům má více než tři byty a společné prostory, kterými mohou být například chodby.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Bytovy-dum

Kde vzít peníze a nekrást

Již jsme si dopodrobna rozebrali možnost hypotéky a podíváme se více na jiné možnosti, jak si půjčit na vlastní bydlení. V předchozích řádcích byla řeč o úvěru ze stavebního spoření, na který se nyní podíváme blíže. Tento typ úvěru se vám vyplatí v případě, že se vám povedlo si nějaké peníze ušetřit. Je dobrou volbou nejen pro lidi, kteří si chtějí koupit družstevní byt, ale také pro ty z vás, kteří nemají k dispozici nemovitost, kterou by mohli zastavit.

Další možností je spotřebitelský úvěr, který si však mnoho lidí nevolí z toho důvodu, že úroková sazba bývá mnohem vyšší než u jiných úvěrů na bydlení. Zatímco u hypotéky bývají úroky kolem 3,5 %, u spotřebitelského úvěru mohou dosáhnout až dvojnásobné výšky. Pokud však nemůžete mít ani hypotéku, ani úvěr ze stavebního spoření, pak je ideálním řešením. Stačí doložit, že máte pravidelný příjem.

Posledním řešením, o kterém se zmíníme, je státní fond rozvoje bydlení. Tento fond otevírá každý rok několik programů, díky kterým se můžete dostat k úvěrům za zvýhodněné podmínky. V současnosti lidé využívají státní fond pro rekonstrukce vlastního bydlení či na výstavbu nájemních bytů. Tyto programy jsou určeny jak pro investory, tak pro vlastníky bytů či domů.

Investice do vlastní nemovitosti

Můžete koupi vašeho bydlení brát současně jako investici. Buďto si koupíte vícepodlažní dům, jehož patro či patra budete pronajímat, nebo si můžete pořídit bytový či panelový dům, kdy v jednom z bytů budete bydlet a další pak pronajímat.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Investice-do-vlastni-nemovitosti

Výběr lokality a pozemku

Nejprve je důležité zajímat se o lokalitu, ve které chcete dům mít. Pro spoustu začínajících investorů je primárním faktorem cena. Ideální investicí je koupě bytu ve velkých městech, která mají největší návratnost. Velmi výhodná jsou také univerzitní města, například Olomouc, Zlín či Ostrava, jelikož studenti nechtějí bydlet na kolejích a dávají tak přednost bytům.

Byt vhodné velikosti

Nejoblíbenější jsou byty o velikosti 2+kk a 2+1. Proč, ptáte se? Důvod je celkem jednoduchý, jelikož mají tyto byty menší rozměry, je díky tomu nižší nájemné, o což mají samozřejmě nájemníci větší zájem. Díky tomu může pronajímatel najít i více zájemců o byt. Z toho plyne, že si pronajímatel může mezi zájemci vybírat.

Jak-si-vydelat-na-dum_Kralik-Academy_Byt-vhodne-velikosti

Bydlet ve vlastním domě sám, nebo s nájemníky?

Pokud hledáte způsob, jak bydlet bez peněz, pak se nabízí řešení, které vám tento sen může splnit. A tím řešením je pronájem vlastního domu. Nemáme teď zrovna namysli pronájem celého vašeho domu, ale například jen části. Pokud máte velký dům s několika podlažími, můžete si díky němu zajistit pasivní příjem, jelikož nájemníky ubytujete do prostor, které byste stejně nevyužívali.

Jak získat dům

Už jsme si řekli, jakými způsoby si půjčit na byt či dům, že existuje hypotéka, stavební spoření nebo spotřebitelský úvěr. Podívali jsme se také na to, jaké druhy domů existují. Víme také, že můžeme investovat do vlastní nemovitosti tak, že budeme v jedné části bydlet a tu druhou pronajímat.

Nyní si řekneme něco o začátcích investice do nemovitosti. Pokud patříte mezi nováčky v oboru investic, pak jsou následující řádky věnovány právě vám. A pokud jste již zběhlým investorem, pak je dobré připomenout, že opakování je matka moudrosti.

Jestli se bojíte investovat právě do nemovitosti, pak opravdu nemusíte. Trh s nemovitostmi je totiž považován za jeden z nejstabilnějších a nejbezpečnějších. Je to proto, že bydlení je jedna ze základních lidských potřeb a bydlet potřebuje každý.

V životě se může stát cokoliv, každý se může dostat až na samé dno. V případě vlastnění nemovitosti na pronájem však žádný problém. V případě, že budete potřebovat z jakéhokoliv důvodu peníze, pak můžete nemovitost prodat.

Všechno má své nevýhody, ani pronájem domu není pouze výhodný. Je třeba se připravit na to, že nájemník může někdy dělat velké potíže. Najděte si proto někoho spolehlivého a čestného. Někoho, kdo bude pravidelně platit a byt neničit. Ideální je pronajmout byt někomu známému.

Dalším strašákem v jinak dokonalém plánu jsou povinnosti pronajímatele, tedy vás. Existuje totiž celá řada nákladů, které budete jako pronajímatel muset řešit. Jedná se o poplatek katastrálnímu úřadu, příspěvek do fondu oprav, daň z nemovitosti a případné poplatky spojené s hypotéku. Ale nebojte, i když to vypadá, že je toho hodně, ve výsledku se vám všechno vrátí a ještě na tom vyděláte.

Pokud si stále netroufáte investovat do nemovitosti, pak je tu pro vás náš kurz “Profesionálním investorem do bytů na pronájem”, díky kterému budete na nemovitosti profík.

Newsletter

Další příspěvky

Přivýdělek ke studiu

Jste student a potřebovali byste si přivydělat? Nebo uvažujete o zaměstnání či rovnou podnikání při studiu? Přehledně vám vysvětlíme, jak si přivydělat při studiu legální cestou. Nabízí se hned několik možností, jak pracovat při studiu. Každá z těchto možností má však...

číst více

Přivýdělek při zaměstnání

Máte stálé zaměstnání, při kterém si ale nevyděláte dostatečný příjem? Chtěli byste si přivydělat nějaké peníze bokem? Díky tomuto článku zjistíte, jak si přivydělat při práci. Kvůli tomu, že celorepublikově klesly příjmy, si přivydělává k zaměstnání každý čtvrtý...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Přivýdělek ke studiu

Přivýdělek ke studiu

Jste student a potřebovali byste si přivydělat? Nebo uvažujete o zaměstnání či rovnou podnikání při studiu? Přehledně vám vysvětlíme, jak si přivydělat při studiu legální cestou. Nabízí se hned několik možností, jak pracovat při studiu. Každá z těchto možností má však...

Přivýdělek při zaměstnání

Přivýdělek při zaměstnání

Máte stálé zaměstnání, při kterém si ale nevyděláte dostatečný příjem? Chtěli byste si přivydělat nějaké peníze bokem? Díky tomuto článku zjistíte, jak si přivydělat při práci. Kvůli tomu, že celorepublikově klesly příjmy, si přivydělává k zaměstnání každý čtvrtý...

Přivýdělek na mateřské a rodičovské

Přivýdělek na mateřské a rodičovské

Očekávaný příchod miminka je sice radostnou, ale v některých případech také náročnou změnou. Pro nastávající maminku může být velmi těžké opustit svou práci a ráda by si třeba na mateřské a rodičovské dovolené přivydělala. V tomto článku se podívame na to, jestli si...

Přivýdělek k důchodu

Přivýdělek k důchodu

Senioři také rádi sáhnou po nějaké výdělečné činnosti, aby si k důchodu přilepšili. Práce důchodců má ale svá pravidla. Pojďme se společně podívat na to, kolik si starší lidé mohou přivydělat a zda je potřeba podávat daňové přiznání. Předčasný důchod a přivýdělek...

Jak vydělat peníze na YouTube

Jak vydělat peníze na YouTube

Hvězdy Youtube jsou dnes celebritami, které se samy vypracovaly. Jsou to lidé, kteří si získali své fanoušky vytvářením videoobsahu zaměřeného na zábavu, recenze, výuku a senzace. Pokud byste chtěli patřit mezi Youtubery a zároveň vydělávat peníze, stačí si založit...

Jak vydělat peníze na tiktoku

Jak vydělat peníze na tiktoku

Zajímá vás, jak vydělat peníze na TikToku? Již od svého založení je TikTok nesmírně populární platformou a neustále těží ze své rané slávy, protože lidé tíhnou k jejímu lehkému používání. Tento nárůst popularity znamená, že TikTok je jednou z platforem, na které se...