Jak si přivydělat přes internet

j

Napsal Petr Králík

}

21.06.2022

Kategorie: Jak vydělat

Tipy a rady na přivýdělek z pohodlí domova. Prozradíme vám vše podstatné o práci přes internet, která se může časem stát hlavním zdrojem příjmů do rodinného rozpočtu.

Hledáte způsoby, jak vydělat peníze z domova? Je vaším snem práce na internetu, kterou byste mohli vykonávat kdykoliv a odkudkoli a stačil by vám k tomu pouze notebook a internetové připojení? Pak věnujte pozornost našemu článku a zjistěte, jak vydělat peníze na internetu.

Online práce není v dnešní době už ničím výjimečným. A přestože se jí někteří zaměstnavatelé stále brání, v důsledku koronavirové pandemie, která tento trend značně urychlila, si práci na dálku vyzkoušeli i zaměstnanci, kteří by se k ní ve stávajícím zaměstnání jiným způsobem nedostali. Možná že mezi ně patříte i vy a díky příležitosti si tento styl práce zkusit, jste zjistili, že z pohodlí domova se vám pracuje lépe a efektivněji. 

Žena při práci přes internet z pohodlí domova.

Hned na úvod ale musíme zmínit, že vám neprozradíme zaručené návody, jak si rychle vydělat peníze na internetu, protože i tato forma práce stejně jako jakákoliv jiná vyžaduje energii, čas, trpělivost a měkké dovednosti, které si blíže představíme v podkapitole o možných nevýhodách online práce. 

S největší pravděpodobností narazíte i na podvodné nabídky přivýdělku, ať už se bude jednat o jednotlivce, nebo weby, které se vám budou snažit namluvit, že u nich je právě ten snadný a rychlý výdělek stoprocentně zaručený. 

Je jen na vás, jestli se necháte těmito neúspěchy odradit, nebo je přijmete jako zkušenost a zlepšení orientace v internetové džungli, které vám postupem času pomůže oddělit zrna od plev.

Pokud ale budete vytrvalí a neztratíte při prvních komplikacích chuť a odhodlání, není vyloučeno, že se časem z přivýdělku stane práce na volné noze nebo plný úvazek. A neklesejte na mysli jen proto, že máte pocit nedostatečných schopností a podle vás nemáte potenciálnímu klientovi co nabídnout. Je mnoho oblastí, ve kterých se můžete začít vzdělávat a poté nabyté dovednosti nabídnout. I v této oblasti vám poradíme.

Výhody práce z domova

Úspora času

Málokdo má zaměstnání v blízkosti bydliště. Zvláště pokud jde o malá města nebo vesnice, musí lidé za prací dojíždět a není ojedinělé, že jim jedna cesta trvá více než hodinu. Podobný problém ale řeší i obyvatelé velkých měst, kteří k přesunu z bydliště do práce mohou strávit podobný čas. Navíc při využívání MHD jejich cestu často doprovází přestupy. Jestli jste z hlavního města, jistě tuto situaci dobře znáte.

Když k tomu připočteme dobu strávenou v práci, která často zahrnuje přesčasy, může se konečný stav hodně podepsat jak na výkonnosti daného zaměstnance, tak na jeho zdravotním stavu. 

Pracovní prostředí podle vašich představ

Možnost vytvořit si prostředí k práci, které vám bude vyhovovat, je velkou výhodou. Jestli patříte mezi zaměstnance, kteří špatně snášejí trend velkých otevřených kanceláří, kde se na malé ploše vyskytuje velká koncentrace lidí, bude pro vás práce z domova balzámem na nervy. Budete klidnější, nikdo vás nebude rušit a budete se lépe soustředit na daný úkol. 

Vlastní organizace času i práce

Vypozorovali jste, že vám jde práce od ruky spíše ve večerních hodinách? Potřebujete si během dne oběhat úřady? Ani jedno není problém. Naplánujete si práci podle vlastních možností a potřeb a nikomu se nebudete muset zpovídat. Tuto výhodu určitě hodně ocení kreativně zaměření lidé, které při vymýšlení nových nápadů nebude tlačit striktně vymezený čas.

Vektorová ilustrace, která znázorňuje body efektivní organizace pracovního času.

Skloubení práce a péče o rodinu

Máte malé děti, jste samoživitelka, nebo se staráte o rodiče se zdravotním postižením? Práce z domova vám pomůže skloubit pracovní a soukromý život. Už nebudete muset řešit, že vám nemá kdo odvést děti do školky, nebo že nemůže být během dne k dispozici svým rodičům. Pro samoživitelky a samoživitele jakožto rizikové skupině na trhu práce přináší online práce skvělou příležitost, jak finančně zajistit své nejbližší i sebe.

Příležitost od studentů po důchodce

Ženy samoživitelky nejsou jedinou skupinou, která má značně ztížené uplatnění v pracovním sektoru. Obecně se hůře hledá práce ženám po mateřské dovolené, absolventům škol, lidem s nízkým vzděláním, osobám ve věku nad 50 let a zdravotně znevýhodněným. Práce přes internet je šancí pro všechny tyto skupiny.

Vydělávat peníze prostřednictvím internetu můžete začít i jako studenti a získat potřebnou praxi do začátku. Jako důchodci si můžete vydělat nějakou korunu navíc, a to i při pobírání invalidního důchodu.

 Nižší riziko onemocnění

V neposlední řadě se mezi plusy práce z domova řadí nižší riziko nákazy jakýmkoliv přenosným onemocněním, a to jak v kanceláři, tak v prostředcích veřejné hromadné dopravy. Zamezíte tak nebezpečí pracovní neschopnosti i dalšího šíření nákazy.

Mladá žena pracuje online a zároveň se stará o dítě.

Nevýhody online práce a jak je vyřešit

Všechno má svoje pro a proti a práce z domova není výjimkou. V úvodu našeho článku jsme zmínili tzv. měkké dovednosti, které byste měli mít, abyste mohli začít vydělávat na internetu. 

Jestli máte problém s organizací času, nejste důslední a zodpovědní, nedokážete si sami rozvrhnout práci, schází vám rychlé rozhodování, nebo nejste silní v komunikaci, určitě si rozmyslete, jestli chcete začít vydělávat peníze přes internet. S největší pravděpodobností u vás nastane minimálně jedna z níže uvedených situací.

Na druhou stranu pokud opravdu stojíte o vydělávání peněz z domova, nic vám nebrání na sobě začít pracovat a vyladit oblasti, které jsou vaší slabou stránkou. Mějte na paměti, že práce z domova je stále práce. A měli by to vědět i všichni, kteří s vámi sdílí domácnost a podle toho k vám přistupovat.

Domácí prostředí

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, může vám pocit pohodlí přerůst přes hlavu a nepříznivě ovlivnit váš životní styl. Do této doby jste totiž měli nastavený nějaký režim, který jste museli dodržovat. Vstát v pravidelnou dobu, upravit se, v konkrétní čas dorazit na pracoviště.

Teď jste se stali pány svého času. Jenže pokud si sami neurčíte rituály, které budete dodržovat, snadno se stane, že ještě odpoledne budete v pyžamu, nebo budete celý den pracovat v posteli a u toho narychlo přikusovat něco k jídlu. Možná vám to první dny bude připadat naprosto skvělé, ale po čase zjistíte, že ztrácíte energii i chuť cokoliv dělat a začnete věci odkládat.

 Absence pevné pracovní doby

Jak jsme uváděli výše, možnost zorganizovat si práci podle svého a neohlížet se na hodiny, je u online práce nesporné plus. Pozor ale, aby se vám nevymstilo. 

Dostatek času na danou zakázku je lákadlo, kterému ne každý odolá a místo rozvrhnutí a hlavně následného splnění dílčích úkolů, začne práci kompletně odkládat. Nakonec se dostává do situace, kdy zadání plní na poslední chvíli pod tlakem a hrozí, že s výsledkem nebude spokojený jak on, tak zadavatel.

Opačným problém může být situace, kdy se do procesu práce ponoříte natolik, že pracujete od rána do večera, nedáte si volno ani o víkendu, zapínáte notebook i ve chvílích, kdy relaxujete u filmu a hranice mezi volným časem a prací se začne překrývat.

Nepřinutíte se soustředit jen na práci

Hodiny sedíte nad prací a po na konci dne zjistíte, že jste skoro nic neudělali a navíc nestihli ani jiné běžné činnosti. Nedokážete udržet koncentraci, myšlenky vám bloudí všude okolo, každá maličkost přivábí vaši pozornost a odláká od práce.

Při práci přes internet mějte otevřené jen ty programy a záložky v prohlížeči, které k pracování opravdu potřebujete. A rozhodně nemějte k wi-fi současně s notebookem připojený mobilní telefon. 

Pokud nejste správcem sociálních sítí a netvoříte obsah, předstírejte, že žádné neexistují. To samé platí u sledování zpravodajských deníků, čtení bulváru a vyřizování osobních zpráv a emailů. Cokoliv nad rámec práce v tuto chvíli neexistuje.

 Vydělávání peněz, nebo domácí práce?

Tento bod může odrážet všechny dosavadní. Nemáte nastavenou pevnou pracovní dobu, odbíháte od práce a kombinujete ji s domácími pracemi, které by měly počkat. V důsledku toho se nesoustředíte a odvedená práce nestojí za moc.

Musíte si uvědomit, že nejste doma, ale v práci. A to i přesto, že se v pohodlí domova nacházíte. Je také možné, že pracovní rutinu máte nastavenou dobře, ale v domácnosti je přítomný některý z ostatních členů rodiny, který to nerespektuje.

Ne každý z nás má možnost mít svoji pracovnu, ve které se zavře a nikoho do ní po určitý čas nepustí. Nicméně i tak je potřeba si vytvořit alespoň pracovní koutek. Prostor, ve kterém budete trávit čas, jen když se budete věnovat práci. 

Pokud budete sedět u pracovního stolu, znamená to, že vás nikdo nesmí rušit a veškeré domácí povinnosti musí počkat. Možná vám to připadá jako detail, ale uvidíte sami, jak vám při nastolování nového režimu pomůže.

Domácí kancelářský stůl se židlí, šanony a notebookem.

 Musíte se spolehnout sami na sebe

Jak už vyplývá z předešlých bodů, vydělávání peněz z domova je poměrně osamělou záležitostí. Musíte být připraveni na to, že si se vším budete muset poradit sami. 

Mnoho nápadů vzniká a získává konkrétní podobu uvnitř týmu, často se na nich podílí více lidí. Vy ale nikoho takového nebudete mít k ruce, ani nebudete mít možnost počkat, až za vás něco vymyslí zapálenější kolega. Podobná situace nastane také při potřebě konzultace. Nemůžete se zeptat pracovně zkušenější kolegyně nebo nadřízené, musíte situaci zvládnout bez cizí pomoci.

Nicméně na Facebooku existuje poměrně dost skupin, které sdružují lidi z různých oborů a mezi nimiž najdete i pozice, které se vyskytují u práce přes internet, ať už se jedná o grafiky, copywritery, účetní apod. 

Když objevíte skupinu odpovídající vašemu pracovnímu zaměření, můžete se do ní přidat a s dotazem se obrátit na její členy. Jestli vám ale poradí a zda poradí dobře, to je otázka.

 Nikdo vás nemotivuje

Motivace bude také na vás. Musíte zastat pozici jak nadřízeného, tak podřízeného. Nezapomeňte se odměnit a pochválit za dobře odvedenou práci, ale zároveň buďte důslední a zodpovědní, co se týče dodržování pravidel, která si nastavíte.

 Osamělost

Předpokládáme, že ti z vás, kteří si zvolili cestu práce přes internet, počítají s tím, že budou v určité formě izolace. A přestože můžete mít samotu rádi, neměli byste to s ní přehánět. 

Nezapomeňte udržovat kontakt s blízkými lidmi, a když se vám naskytne příležitost vyjít si do společnosti, neváhejte. Pro ty z vás, kteří tuto možnost nemají, doporučujeme chodit alespoň na pravidelné procházky. Uvidíte, jak vás i krátký pobyt v přírodě osvěží a nastartuje vaše mozkové závity.

Jak si přivydělat přes internet

Škála možností, jak vydělávat na internetu, je opravdu široká. My se ale zaměříme hlavně na ty příležitosti, které mají potenciál stát se prací na víc než jen přivýdělek, můžete se v nich zlepšovat, posouvat se a společně s tím i zvyšovat svoje příjmy.

Mladá podnikatelka vyhazuje do vzduchu vydělané peníze.

Virtuální asistentka

Jsou měkké dovednosti, o nichž jsme psali v úvodu článku, vaši silnou stránkou? Baví vás plánování, organizování a různé administrativní úkony? Pak pro vás může být práce virtuální asistentky ideální volba.

Virtuální asistentka je osobní asistentka, která ovšem pracuje na dálku. Podílí se na dílčích úkolech a ulehčuje práci firmy nebo jednotlivce. Vykonává všechny administrativní činnosti, bez kterých se každodenní chod firmy neobejde, ale které zároveň okrádají podnikatele o drahocenný čas. 

Spadá mezi ně třídění a vyřizování e-mailů, sjednávání schůzek, vedení pracovního kalendáře či diáře nadřízeného, jednání s úřady, vyhledávání informací, vytváření prezentací apod.

Mimo to je zde prostor pro další vzdělávání, ať už v oblasti marketingových aktivit, administrace webových stránek, zákaznického servisu, účetnictví atd.

Rady nejen do začátků najdete např. na webových stránkách VA akademie

Kde hledat nabídky práce pro virtuální asistentky?

Copywriting

Disponujete jazykovým citem a pravopis pro vás nepředstavuje španělskou vesnici? Pak je copywriting neboli psaní textů za peníze jednou z možností, jak si vydělat na internetu.

Lze vyhledávat konkrétní zakázky na webech zaměřených na online práci, nabízet k prodeji články, které jste již napsali, začít vytvářet texty pro některý z online magazínů, psát pro firemní blog nebo si založit vlastní blog, na němž budete publikovat články s cílem postupně budovat čtenářskou základnu a časem získat peníze. Poslední změněný bod pro vás bude možná nejlákavější, nicméně jak se dočtete dále, nejedná se o žádný zlatý důl.

V současné době je copywriting velmi oblíbeným typem přivýdělku. Určitě v něm zúročíte znalosti z různých oblastí. Nesmíte ale zapomenout, že se nemůžete spoléhat jen na témata, která vás baví. 

Měli byste dopředu počítat s tím, že bude nutné se přizpůsobit poptávce. Často tedy může dojít na situaci, že budete zpracovávat téma, které je vám vzdálené. Copywriting není jen o samotném psaní, ale také o vyhledávání informací, jejich zpracování a interpretaci.

Pokud dobře ovládáte některý z cizích jazyků, je to rozhodně plus. Mnoho zadavatelů hledá copywritery, kteří nemají problém psát dvojjazyčné články, nebo naopak převedou do češtiny některý z cizojazyčných. Navíc vám jazykové znalosti rozšíří okruh zdrojů, z nichž můžete čerpat informace při psaní.

Blogování

Proč blogování neuvádíme jako samostatný tip, jak si vydělat peníze? Důvod už jsme zmínili. Šance, že se blog sám o sobě stane vaším pravidelným příjmem, byť skromným, není příliš vysoká. Blogů jsou miliony a rozhodně nestačí publikovat nějaký článek, aby se peníze začaly hrnout.

Abyste z blogování měli alespoň nějakou korunu, musíte mu věnovat poměrně dost času a nespoléhat jen na zveřejňování článků. Jak už jsme uvedli, je nutné mít okruh čtenářů, vědět, co jim chcete předat a také to umět patřičně zpropagovat.

Propagace se v dnešní době neobejde bez využití sociálních sítí. Nezapomeňte ale, že pokud zůstanete anonymní a nebudete se snažit navázat kontakt se čtenáři a sledujícími dostupnými prostředky, videa nevyjímaje, s největší pravděpodobností nebude mít vaše snaha očekávanou odezvu.

V začátcích copywritingu vám může blog posloužit jako odrazový můstek a ukázka vašeho portfolia pro potenciálního zaměstnavatele. Pravidelným přispíváním navíc budete zlepšovat psaný projev a není vyloučené, že časem získáte i odpovídající návštěvnost, díky které využijete některý ze způsobů, jak prostřednictvím blogu získat peníze.

O jaké způsoby se jedná konkrétně? V krátkosti si je představíme. Řadí se mezi ně:

  • Zveřejnění reklamy na blogu – odměnu získáváte z každého kliknutí na reklamu
  • Publikování PR článku – zadavatel vám zaplatí za uveřejnění článku na blogu
  • Affiliate marketing – když si čtenář na vaše doporučení zakoupí smluvený výrobek či službu, dostanete od spolupracující strany odměnu ve stanovené výši
  • Prodej e-booků – pokud disponujete znalostmi, které mohou pomoci dalším lidem, prodej elektronických je jedním ze způsobů, jak je předat dál

I u psaní textů za peníze máte možnost dále se rozvíjet. Nezůstávejte pouze u jazykových schopností, pronikněte do základů SEO problematiky neboli optimalizace textu pro internetové vyhledávače, zaměřte se na psychologickou stránku copywritingu, hodit se vám bude také orientace v redakčních systémech pro webové stránky zvláště v hojně využívaném systému WordPress.

Podnikatelé na volné noze zakládají blog.

Kde hledat nabídky práce pro copywritery?

Korektura textů

Další příležitostí, jak vydělávat peníze doma, jsou korektorské služby. Měli jste za to, že bez vystudované školy se korektorem stát nemůžete? Je pravda, že obory zaměřené na lingvistiku nebo žurnalistiku znamenají velké plus, nicméně v dnešní době existuje řada online kurzů, které vám předají potřebné znalosti.

Základním stavebním kamenem je ovšem cit pro detail a správnou větnou skladbu, bezchybné zvládání pravopisu, trpělivost, pečlivost a schopnost dokonale se soustředit na text, aby vám neunikla sebemenší nepřesnost.

Kromě běžné jazykové korektury, která zahrnuje kontrolu pravopisu, gramatických chyb a opravu stylistických nešvarů, můžete nabídnout i další typy korektur. Patří mezi ně např. hlubší stylistická (čtivost a srozumitelnost textu), typografická (zalomení textu, dělení slov na konci řádku, špatně umístěné fotografie apod.) či odborná (ověřuje fakta a logiku celého textu).

U práce korektora se ale nemůžete spolehnout jen na zveřejňované nabídky, musíte se nabízet sami. Založte si blog nebo jednoduché webové stránky, na kterých budete prezentovat jak sebe, tak svoji práci. Také uvažujete o vytvoření e-booku, který můžete ze začátku poskytovat zdarma výměnou za e-mailovou adresu stahujícího. Tímto způsobem si vybudujete síť kontaktů.

Nespoléhejte ale jenom na web, zřiďte si profily také na sociálních sítích, na Facebooku se přidejte do skupin začínajících autorů a nabídněte jim svoje služby. I když se to nemusí zdát, najít šikovného a pečlivého korektora není jednoduchá věc. Nebojte se oslovit také menší a malá nakladatelství. Knih se vydává stále dost a na českém trhu je množství ambiciózních lidí, kteří by rádi viděli na pultech knihkupectví tu svou.

Kde hledat nabídky práce pro korektory?

Správce e-shopu

Náplň práce správce e-shopu bývá různorodá podobně jako pracovní činnost virtuální asistentky. Nejčastěji se jedná o přípravu a následné vkládání nových výrobků či produktů na web. S tím se pojí vytváření názvů a popisků, zadávání parametrů, zařazování do odpovídajících kategorií a nahrávání fotografií.

Kromě toho může být vaší povinností nasazování bannerů, které obdržíte od grafiků, kontrola funkčnosti webu a komunikace s IT pracovníky v případě, že se na e-shopu vyskytují problémy, které vyžadují zásah programátora.

U některých e-shopů se ale lze setkat se seznamem činností, který víceméně zahrnuje několik běžně samostatných pozic. Může se tedy stát, že kromě výše zmíněného budete mít na starosti i samotnou tvorbu grafiky, zajišťování zákaznického servisu včetně reklamací nebo se od vás bude očekávat správa obchodu na IT úrovni.

Vzdělávejte se, zajímejte se o copywriting, pronikněte do základů grafiky, prozkoumejte dostupné redakční systémy, z nichž se i některé placené dají vyzkoušet zadarmo. Čím více dovedností budete schopni nabídnout, tím větší konkurenční výhodu budete mít.

Kde hledat nabídky práce pro správce e-shopů?

Zákaznická podpora

Jsou komunikační a vyjadřovací schopnosti vaší silnou stránkou? Oplýváte neochvějnou trpělivostí, dokážete se vcítit do pocitů druhých a umíte zachovat pozitivní přístup? Potom s chladnou hlavou zvládnete dotazy, připomínky, stížnosti i reklamace a zákaznický servis je ideální způsob, jak začít vydělávat přes internet.

Firmy často hledají schopného pracovníka, který si vezme na starosti firemní e-mail, sociální sítě, chat na e-shopu nebo telefonickou komunikaci se zákazníky, případně všechny uvedené možnosti komunikace dohromady.

Je důležité si uvědomit, že zákaznická podpora má větší váhu, než se může zdát. Představuje nejužší kontakt zákazníka s danou firmou a podílí se na celkovém vnímání obchodu i značky. Vaše chování dokáže značně ovlivnit, jak zákazníci budou vnímat celou firmu.

Kde hledat nabídky práce v zákaznické podpoře?

Pracovnice zákaznické linky vyřizuje požadavky klientů po telefonu.

Online marketing

Jestli máte zkušenosti s marketingem, nebo s některým z jeho nástrojů, ať už z dob studia nebo minulých zaměstnání, neváhejte oprášit nabyté znalosti a zkuste si přivydělat online marketingem.

Díky kterým pozicím začnete na internetu vydělávat?

  • Specialista na PPC reklamu má na starost nastavování reklam, která se zákazníkovi zobrazí buď ve výsledcích vyhledávání, nebo formou bannerů. Firma za takovou reklamu platí až po prokliku.

Vzhledem k tomu, že jako specialista na PPC budete vytvářet poutavou reklamu, která by měla obsahovat i odpovídající klíčová slova, měli byste zvládat copywriting, tvoření grafiky i analýzu klíčových slov.

  • SEO specialista se zaměřuje na soubor metod, které pomáhají zlepšit pozici webu ve výsledcích vyhledávání. Pokud se chcete vzdělávat v SEO oblasti, neobejdete se bez analýzy klíčových slov, problematiky zdrojového kódu, linkbuildingu a znalostí copywritingu.

  • Marketér zaměřený na e-mailing oslovuje zákazníky prostřednictvím e-mailu, tvoří newslettery, promo e-maily, speciální nabídky apod. U této pozice budete potřebovat znalost e-mailingových nástrojů i copywritingu.

  • Marketér na sociálních sítích tvoří zajímavý obsah a udržuje kontakt se zákazníky. Může také nastavovat a vyhodnocovat reklamní kampaně. Jako marketér na sociálních sítích byste měli mít dobré komunikační schopnosti, znalosti z grafiky a copywritingu.

  • Tvůrce webových stránek a jejich optimalizace musí mít vědomosti z oblasti UX (fungování webu) a UI (vzhled webu) designu, grafiky a zdrojového kódu.

 Jste v online marketingu pouhými začátečníky? Ani tak nevěšte hlavu. Pokud máte patřičné odhodlání, jste zapálení pro věc a nemáte problém se vzdělávat, můžete během pár měsíců udělat velký pokrok. Pomoci vám v tom mohou i různé online kurzy, které se buď přinášejí komplexní pohled na digitální marketing, nebo na některou z jeho částí.

Jestli do nich investovat nechcete, nebo nemůžete, podívejte se, jestli marketingové agentury nehledají zájemce o online stáž. Mimo to studujte, vyhledávejte si aktuální informace, sledujte trendy, založte si např. blog, stránku, skupinu na Facebooku, profil na Instagramu a zkoušejte teoretické zkušenosti uvést do praxe. Následně své úspěchy neváhejte náležitě prodat při hledání práce přes internet.

 

Ikony a loga sociálních médií ve 3D rozlišení.

Kde hledat nabídky práce v online marketingu?

Online lektor aneb jak vydělat peníze doma

Jakékoliv hlubší znalosti a dovednost, a to i z oborů, ve kterých se běžně v online světě neuplatníte, můžete zúročit. Zkuste lektorování přes internet. Samozřejmě to s sebou přináší nutnost setkávat se s klienty prostřednictvím videí. Online schůzky a výukové hodiny se stanou podstatnou součástí komunikace.

Kromě potřebného know-how a času, potřebujete už jen počítač, spolehlivé internetové připojení a program, přes který budete vyučovat. Pro začátek se můžete přihlásit na některý z portálů sdružující lektory jako např. Seduo nebo Správný kurz, kam se vkládají předtočená videa. S dalšími kroky v online vyučování vám mohou pomoci Digitální lektoři.

Podobně jako u práce korektora je nezbytné, abyste začali se sebepropagací. Vytvořte si, nebo si nechte vytvořit přehledné webové stránky, buďte aktivní na sociálních sítích, napište e-book, díky němuž získáte cenné kontakty. 

Způsobů, jak se nabídnou své služby, dostat se do povědomí a začít vydělávat peníze online, je mnoho. Jestli máte dostatek chuti a odhodlání, obrňte se trpělivostí a jděte do toho.

Grafik, ilustrátor, fotograf, tvůrce animací a videí

U digitální tvorby se jako první nabízí publikovat tvorbu ve fotobankách. Určitě není od věci tuto variantu zkusit, ale určitě se na ni nespoléhejte jako na jediný zdroj příjmů. Konkurence je velká a samotné nahrávání vyžaduje čas a trpělivost.

Vyšší šanci na úspěch budete mít u grafiky a ilustrací. Ty vám mohou přinést vyšší výdělky než fotografie. V rámci fotobanky můžete nahrávat také videa. I za ně obdržíte větší částku než u zmiňovaných fotografií. 

Nicméně pokud s fotografováním začínáte a chcete si ověřit, zda mají snímky odpovídající kvalitu, je nahrávání do fotobank způsob, jak to zjistit. 

Nejen ruční tvorbu, ale i tu digitální lze prodávat na serverech pro umělce jako Fler nebo Etsy, přes sociální sítě nebo vlastní e-shop. Svoje znalosti můžete nabídnout také na webech, které spojují komunitu lidí okolo online obchodování a projektů. To stejné platí o skupinách na Facebooku zaměřených na konkrétní profesi.

Jako grafik nebo ilustrátor sledujte také knižní trh a drobné podnikatele. Nebojte se nabídnout služby malým nakladatelům nebo přímo autorům. Mnoho z nich hledá šikovného grafika nebo ilustrátora. Podobně na tom budou i startupové firmy, různá sdružení, organizace a projekty. 

Kde hledat nabídky práce jako grafik, ilustrátor, fotograf nebo tvůrce animací a videí?

Prodej vlastních výrobků

Jste manuálně zruční? Máte umělecké vlohy? Ať už vyrábíte náramky, keramiku, nebo malujete obrazy, neváhejte svou tvorbu ukázat a hlavně nabídnout k prodeji. Zkuste koníček přeměnit v malé podnikání. I tímto způsobem můžete vydělat peníze na internetu. 

Vytvoření e-shopu není žádnou složitou ani nákladnou věcí. Pokud se ale prozatím nechcete starat o e-shop, opět využijte dostupné platformy jako domácí Fler nebo zahraniční Etsy, které sdružují různé umělce a tvůrce.

Jak už jsme uvedli v předchozím bodě, prodávat vlastní tvorbu je možné také prostřednictvím sociálních sítí. Ty byste určitě neměli opomíjet. Slouží skvěle také jako místo pro prezentaci, sebepropagaci či navazování a budování vztahu s fanoušky a tedy potenciálními zákazníky.

Grafička navrhuje nové logo pro klienta.

Nejčastější formy spolupráce

Dohoda o provedení práce

DPP je smluvní vztahem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, se kterým se u zakázek setkáte nejčastěji. Na dohodu můžete pracovat u několika různých zaměstnavatelů současně. Jen nesmíte překročit stanovený počet hodin, které lze odpracovat. 

Pro jednoho zaměstnavatele nesmíte za jeden kaledářní rok odpracovat více než 300 hodin. Pokud máte podepsáno více dohod u stejného zaměstnavatele, odpracované hodiny se sčítají.

V případě, že váš výdělek z jedné dohody nepřesáhne 10 000 Kč, neodvádí se žádné zdravotní ani sociální pojištění. Zaměstnavatel váš výdělek pouze sníží o 15 % srážkové daně.

U dohody, která pro vás znamená jen vedlejší pracovní příjem, neřešíte žádné prohlášení k dani, protože ho máte podepsané u svého stálého zaměstnavatele. Jestli jste ale o hlavní pracovní poměr přišli, nezapomeňte, že si z částky vydělané na DPP musíte sami uhradit alespoň zdravotní pojištění.

Živnost

Čím déle se budete orientovat na trhu s nabídkami online práce, tím více budete zjišťovat, že mnozí zadavatelé upřednostňují fakturaci před uzavřením dohody a někteří z nich práci na fakturu vyloženě vyžadují. Kvůli tomu vám může uniknout dost zajímavých příležitostí. Co s tím? Zvažte, jestli by se vám nevyplatilo zažádat o živnostenské oprávnění.

Živnostníkem se můžete stát i v době mateřské a rodičovské dovolené, nebo souběžně s hlavním pracovním poměrem. Pouze se ujistěte, že nepotřebujete souhlas zaměstnavatele. Ten by byl nutný v situaci, kdy byste chtěli začít podnikat ve stejném oboru.

Živnost při rodičovské dovolené nebo HPP je brána jako vedlejší činnost, která přináší výhody, co se týče odvodů zdravotního a sociálního pojištění. Ty nejsou stanoveny konkrétní částkou jako u životnosti, která je považována za hlavní činnost, ale vycházejí z výše dosaženého zisku.

Nezapomeňte ale, že u prodeje vlastních výrobků či služeb je živnostenské oprávnění automatická věc. Jakmile nejde o příležitostné a neopakované příjmy, jedná se o podnikání se všemi souvisejícími povinnostmi, a nezáleží, kolik vyděláte.

Newsletter

Další příspěvky

Jak vydělat peníze na YouTube

Hvězdy Youtube jsou dnes celebritami, které se samy vypracovaly. Jsou to lidé, kteří si získali své fanoušky vytvářením videoobsahu zaměřeného na zábavu, recenze, výuku a senzace. Pokud byste chtěli patřit mezi Youtubery a zároveň vydělávat peníze, stačí si založit...

číst více

Jak vydělat peníze na tiktoku

Zajímá vás, jak vydělat peníze na TikToku? Již od svého založení je TikTok nesmírně populární platformou a neustále těží ze své rané slávy, protože lidé tíhnou k jejímu lehkému používání. Tento nárůst popularity znamená, že TikTok je jednou z platforem, na které se...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Jak vydělat peníze na YouTube

Jak vydělat peníze na YouTube

Hvězdy Youtube jsou dnes celebritami, které se samy vypracovaly. Jsou to lidé, kteří si získali své fanoušky vytvářením videoobsahu zaměřeného na zábavu, recenze, výuku a senzace. Pokud byste chtěli patřit mezi Youtubery a zároveň vydělávat peníze, stačí si založit...

Jak vydělat peníze na tiktoku

Jak vydělat peníze na tiktoku

Zajímá vás, jak vydělat peníze na TikToku? Již od svého založení je TikTok nesmírně populární platformou a neustále těží ze své rané slávy, protože lidé tíhnou k jejímu lehkému používání. Tento nárůst popularity znamená, že TikTok je jednou z platforem, na které se...

Jak vydělat peníze na instagramu

Jak vydělat peníze na instagramu

Zajímá vás, jak vydělávat na instagramu? V dnešní době už nejde si prohlížet fotografie na internetu, aniž by na vás nevyskočila reklama od nějaké známé osobnosti. Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste mohli zkusit totéž? Nejlepší účty na Instagramu vydělají za...

Jak začít podnikat

Jak začít podnikat

Podnikání může někdy představovat vzrušující a odměňující cestu pro osoby, které mají nejen odvahu, ale i ambice. Spousta lidí sní o vlastním podnikání a nezávislosti, začít však může být velmi náročné. Rádi bychom vám tímto článkem pomohli s tím, jak začít s...

Jak začít investovat

Jak začít investovat

Investování může být v dnešní době až překvapivě přístupné a ziskové. V případě, že se naučíte základy a postupujete obezřetně, se vám investování vyplatí. Některé společnosti po vás budou chtít vyplnit investiční dotazník. Ten slouží k vyhodnocení toho, zda...

Jak se zbavit dluhu

Jak se zbavit dluhu

Dluhy mohou představovat zátěž, která omezuje naši finanční svobodu a způsobuje stres. Existuje však několik způsobů, jak se dostat z dluhů a dosáhnout tak finanční stability. Zbavit se dluhů bývá často zdlouhavé a náročné. Neztrácejte naději, vždy se dá najít cesta...