Jak na pasivní příjem?

j

Napsal Petr Králík

}

18.01.2022

Kategorie: Jak vydělat

Co je pasivní příjem? Jak už samotný název napovídá, pasivní příjem znamená vydělání peněz bez toho, abychom museli pracovat. Příjem, který přichází i když mu nevěnujeme pozornost.

Ptáte se, k čemu slouží pasivní příjem? Odpověď je jednoduchá. Zjednodušeně řečeno je pasivní příjem skvělý výdělek pro všechny, kteří se snaží užívat si život. Sice se často říká, že bez práce nejsou koláče, avšak pasivní příjem je výjimkou potvrzující pravidlo.

Je prokázané, že lidé se zajištěným příjmem mají méně stresu, jsou zdravější, více se věnují umění, studiu a přestože mají stálý příjem, na který nemusí pracovat, tak stejně chodí do práce, nebo se věnují podnikání.

Aktivní a pasivní příjem

Každý z nás jistě ví, co jsou to příjmy. Věděli jste, že se dále dělí na aktivní a pasivní? Pokud chodíte každý den do práce a vykonáváte tam nějakou pracovní činnost jako zaměstnanec, pak je váš příjem aktivní.

Pokud vám peníze vydělávají peníze, vaše peníze pracují pro vás, nemusíte pracovat každý den a stejně vám chodí příjem, pak se jedná o pasivní příjem.

Pro lepší pochopení si uvedeme příklad. Pokud jste například vlastníkem výrobní firmy, která někoho zaměstnává, má svého vedoucího a ředitele, takže se ve firmě nemusíte zdržovat a funguje bez vás, pak se jedná o pasivní příjem.

Pokud jste ale v této firmě například vedoucím či ředitelem, pak se jedná o příjem aktivní, neboť v této práci trávíte svůj čas.

Velmi podobně tomu tak je u nemovitostí. Jestliže danou nemovitost sami nabízíte a pronajímáte, tedy musíte sehnat nájemníky a řešit nastalé problémy s bytem či domem, pak jde o aktivní příjem. Pokud však tuto práci za vás vykoná někdo jiný a vaše nemovitost vám vydělává, jde o pasivní příjem.

Pasivní příjem jménem investování do nemovitostí

Chcete-li si zajistit stabilní pasivní příjem, pak byste měli zvážit nemovitosti. Tento druh investování tu s námi je už nějaký pátek a je velmi oblíbený. A navíc, pasivní příjem z pronájmu vám vydělá větší peníze téměř bez práce.

Pasivni-prijem-Kralik-Academy-Investovani-do-nemovitosti

Přímá a nepřímá investice do nemovitostí

Investovat do nemovitosti můžete hned dvěma způsoby – přímo a nepřímo. Přímý způsob znamená nákup fyzické nemovitosti, tedy bytů, domů, pozemků či například chat.

Nepřímý způsob pak volí lidé, kteří chtějí investovat do fondů či dluhopisů. Níže se můžete podívat na přehlednou tabulku srovnání všech zmíněných možností.

Zdroj: https://finex.cz/rubrika/investice/nemovitosti/

Nyní se podíváme na klady a zápory přímých a nepřímých investic. Hlavním kladem je u fyzických nemovitostí stabilní a bezpečný trh. Bydlet někde musí každý, tudíž je velmi nepravděpodobné, že by trh s nemovitostmi někdy upadl.

Doba koronavirová přeje trhu s nemovitostmi a hypotékám, jelikož vláda musí udržovat relativně nízké úrokové sazby z důvodu obrovského zadlužení a zpomalení ekonomiky.

Další nespornou výhodou je možnost prodeje nemovitosti v případě finančních problémů. Na rozdíl od dluhopisů jde prodej nemovitostí velmi rychle, protože je o ně vysoký zájem.

Se stanovením návratnosti je to však těžké, protože je nutné vzít v potaz hned několik faktorů, například inflaci, poplatky, úroky či likviditu. Nejčastěji bývá návratnost kolem 20 let.

Faktory, které zohlednit při výběru fyzické nemovitosti

Nejdůležitějším faktorem je jednoznačně lokalita. Nejvíce na odbyt jdou nemovitosti ve větších městech a lukrativnějších oblastech. Snadno tak seženete nájemníky a můžete si říct vyšší nájemné. Ovšem počítejte i s vyššími náklady při koupi nemovitosti.

Dále rozhoduje velikost bytu, kdy nejčastěji poptávané jsou menší byty. Ať už z důvodu nižší ceny, nebo proto, že lidé žijí sami nebo maximálně s partnerem/partnerkou.

Doporučujeme si spočítat případnou výši hypotéky. Pokud umíte s hypotékami pracovat, může se z nich stát velmi dobrý nástroj. Snadno tak zjistíte, zda si můžete dovolit vzít na danou nemovitost hypoteční úvěr.

Na co si dát při investování do fyzické nemovitosti pozor

Vytvořit si pasivní příjem investicí do nemovitosti není vždy procházka růžovým sadem. Musíme zde zmínit také pár faktorů, které mohou váš pasivní příjem výrazně ohrozit.

Asi největším problémem může být nájemník. V dnešní době může být složité najít někoho zaměstnaného, spolehlivého a slušného. Někoho, kdo s vámi bude dobře vycházet a bude mít vychované děti, případně domácí mazlíčky. Je třeba vědět jak hledat a jak poznat toho pravého nájemníka.

Dále nemůžete zapomínat na to, že máte stále jakožto nájemce nějaké povinnosti, ať už máte či nemáte nájemníka. Každý měsíc je povinné přispívat do fondu oprav, dále musíte platit daň z nemovitosti, případně daň z pronájmu. Jak sami vidíte, získat pasivní příjem u fyzické nemovitosti není tak jednoduché, jak se může zdát.

Kdy koupit nemovitost

Pro stanovení vhodné doby koupě nemovitosti vám mohou pomoci tzv. nemovitostní hodiny, jejichž princip můžete vidět na obrázku níže.

zdroj: https://finex.cz/rubrika/investice/nemovitosti/

Nepřímé investování – fondy, dluhopisy

Dobrý zdroj pasivního příjmu mohou představovat nemovitostní fondy či dluhopisy. Jedná se o jednodušší investice v oblasti nemovitostí.

Nemovitostní fond je skvělá varianta, jak vybudovat pasivní příjem, zejména pak pro lidi, kteří nemají takový kapitál. Do takového fondu můžete investovat již od 500 Kč.

Kromě fondů existují ještě dluhopisy, díky kterým si můžete zajistit pasivní příjem z domova. U dluhopisů je pevně daná doba splatnosti a pevně daný úrok.

Pasivni-prijem-Kralik-Academy-Fondy

Závěrem

V článku jsme si ukázali, že budování pasivního příjmu má smysl a že pasivní příjem má význam.

A pokud v přímých či nepřímých investicích stále ještě trochu tápete, pak se obraťte na naši firmu RATATA Investments, která pomáhá se správou nemovitostí a s celým procesem, tedy nákupem a pronajímáním nemovitostí.

Firma nyní spravuje více než 500 bytů a díky ní bydlí přes 1000 nájemníků. Můžete se však stát i profesionálním investorem, který správu bytu nepotřebuje. Přesně s tím vám pomůžou naše kurzy.

Newsletter

Další příspěvky

Jak si přivydělat přes internet

Tipy a rady na přivýdělek z pohodlí domova. Prozradíme vám vše podstatné o práci přes internet, která se může časem stát hlavním zdrojem příjmů do rodinného rozpočtu. Hledáte způsoby, jak vydělat peníze z domova? Je vaším snem práce na internetu, kterou byste mohli...

číst více

Jak se stát úspěšným

Kdo z nás by se nechtěl stát úspěšným. Avšak úspěch se ne a ne dostavit. A pokud vůbec, tak rozhodně ne hned. V tomto článku vám alespoň nastíníme, jak se stát úspěšným. Často se v internetových článcích objevují různé informace o náhlém úspěchu. Většinou je scénář...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Jak si přivydělat přes internet

Jak si přivydělat přes internet

Tipy a rady na přivýdělek z pohodlí domova. Prozradíme vám vše podstatné o práci přes internet, která se může časem stát hlavním zdrojem příjmů do rodinného rozpočtu. Hledáte způsoby, jak vydělat peníze z domova? Je vaším snem práce na internetu, kterou byste mohli...

Jak se stát úspěšným

Jak se stát úspěšným

Kdo z nás by se nechtěl stát úspěšným. Avšak úspěch se ne a ne dostavit. A pokud vůbec, tak rozhodně ne hned. V tomto článku vám alespoň nastíníme, jak se stát úspěšným. Často se v internetových článcích objevují různé informace o náhlém úspěchu. Většinou je scénář...

Inflace a deflace

Inflace a deflace

O inflaci slyšel už asi každý. Jde o ztrátu hodnoty peněz – za své peníze koupíte méně zboží a služeb, které zdražují. Existuje ale i opačný proces, deflace. Který z nich je častější, který nebezpečnější a jak se bránit inflaci? Co je inflace a deflace V situaci, kdy...

Jak si říct o peníze – pro zaměstnané

Jak si říct o peníze – pro zaměstnané

Určitě se každý někdy dostal do situace, kdy řešil peníze. Mohlo se to týkat zaměstnání a zvýšení platu nebo vyjednání lepších finančních podmínek u služby. Také si od vás mohl někdo půjčit peníze, které bohužel nesplácí. V článku se dozvíte nejen to, jak si říct o...

Co jsou aktiva a pasiva

Co jsou aktiva a pasiva

Pojmy aktiva a pasiva se používají převážně ve spojení s účetní rozvahou. Účetní rozvaha je přehled o majetku společnosti, díky kterému může společnost posoudit, jaká je její finanční pozice. Avšak aktiva i pasiva jsou pojmy, které by měla znát také běžná fyzická...

Jak si vydělat na dům

Jak si vydělat na dům

V posledních měsících ceny nemovitostí vystřelily raketově vzhůru, hlavně kvůli pandemii koronaviru. Dnes za standardní novostavbu v menším městě zaplatíte i 10 milionů korun. To je částka, kterou nemá úplně každý. A to nemluvíme o domech, které jsou ve velkých...