Jak na pasivní příjem?

j

Napsal Petr Králík

}

18.01.2022

Kategorie: Jak vydělat

Co je pasivní příjem? Jak už samotný název napovídá, pasivní příjem znamená vydělání peněz bez toho, abychom museli pracovat. Příjem, který přichází i když mu nevěnujeme pozornost.

Ptáte se, k čemu slouží pasivní příjem? Odpověď je jednoduchá. Zjednodušeně řečeno je pasivní příjem skvělý výdělek pro všechny, kteří se snaží užívat si život. Sice se často říká, že bez práce nejsou koláče, avšak pasivní příjem je výjimkou potvrzující pravidlo.

Je prokázané, že lidé se zajištěným příjmem mají méně stresu, jsou zdravější, více se věnují umění, studiu a přestože mají stálý příjem, na který nemusí pracovat, tak stejně chodí do práce, nebo se věnují podnikání.

Aktivní a pasivní příjem

Každý z nás jistě ví, co jsou to příjmy. Věděli jste, že se dále dělí na aktivní a pasivní? Pokud chodíte každý den do práce a vykonáváte tam nějakou pracovní činnost jako zaměstnanec, pak je váš příjem aktivní.

Pokud vám peníze vydělávají peníze, vaše peníze pracují pro vás, nemusíte pracovat každý den a stejně vám chodí příjem, pak se jedná o pasivní příjem.

Pro lepší pochopení si uvedeme příklad. Pokud jste například vlastníkem výrobní firmy, která někoho zaměstnává, má svého vedoucího a ředitele, takže se ve firmě nemusíte zdržovat a funguje bez vás, pak se jedná o pasivní příjem.

Pokud jste ale v této firmě například vedoucím či ředitelem, pak se jedná o příjem aktivní, neboť v této práci trávíte svůj čas.

Velmi podobně tomu tak je u nemovitostí. Jestliže danou nemovitost sami nabízíte a pronajímáte, tedy musíte sehnat nájemníky a řešit nastalé problémy s bytem či domem, pak jde o aktivní příjem. Pokud však tuto práci za vás vykoná někdo jiný a vaše nemovitost vám vydělává, jde o pasivní příjem.

Pasivní příjem jménem investování do nemovitostí

Chcete-li si zajistit stabilní pasivní příjem, pak byste měli zvážit nemovitosti. Tento druh investování tu s námi je už nějaký pátek a je velmi oblíbený. A navíc, pasivní příjem z pronájmu vám vydělá větší peníze téměř bez práce.

Pasivni-prijem-Kralik-Academy-Investovani-do-nemovitosti

Přímá a nepřímá investice do nemovitostí

Investovat do nemovitosti můžete hned dvěma způsoby – přímo a nepřímo. Přímý způsob znamená nákup fyzické nemovitosti, tedy bytů, domů, pozemků či například chat.

Nepřímý způsob pak volí lidé, kteří chtějí investovat do fondů či dluhopisů. Níže se můžete podívat na přehlednou tabulku srovnání všech zmíněných možností.

Zdroj: https://finex.cz/rubrika/investice/nemovitosti/

Nyní se podíváme na klady a zápory přímých a nepřímých investic. Hlavním kladem je u fyzických nemovitostí stabilní a bezpečný trh. Bydlet někde musí každý, tudíž je velmi nepravděpodobné, že by trh s nemovitostmi někdy upadl.

Doba koronavirová přeje trhu s nemovitostmi a hypotékám, jelikož vláda musí udržovat relativně nízké úrokové sazby z důvodu obrovského zadlužení a zpomalení ekonomiky.

Další nespornou výhodou je možnost prodeje nemovitosti v případě finančních problémů. Na rozdíl od dluhopisů jde prodej nemovitostí velmi rychle, protože je o ně vysoký zájem.

Se stanovením návratnosti je to však těžké, protože je nutné vzít v potaz hned několik faktorů, například inflaci, poplatky, úroky či likviditu. Nejčastěji bývá návratnost kolem 20 let.

Faktory, které zohlednit při výběru fyzické nemovitosti

Nejdůležitějším faktorem je jednoznačně lokalita. Nejvíce na odbyt jdou nemovitosti ve větších městech a lukrativnějších oblastech. Snadno tak seženete nájemníky a můžete si říct vyšší nájemné. Ovšem počítejte i s vyššími náklady při koupi nemovitosti.

Dále rozhoduje velikost bytu, kdy nejčastěji poptávané jsou menší byty. Ať už z důvodu nižší ceny, nebo proto, že lidé žijí sami nebo maximálně s partnerem/partnerkou.

Doporučujeme si spočítat případnou výši hypotéky. Pokud umíte s hypotékami pracovat, může se z nich stát velmi dobrý nástroj. Snadno tak zjistíte, zda si můžete dovolit vzít na danou nemovitost hypoteční úvěr.

Na co si dát při investování do fyzické nemovitosti pozor

Vytvořit si pasivní příjem investicí do nemovitosti není vždy procházka růžovým sadem. Musíme zde zmínit také pár faktorů, které mohou váš pasivní příjem výrazně ohrozit.

Asi největším problémem může být nájemník. V dnešní době může být složité najít někoho zaměstnaného, spolehlivého a slušného. Někoho, kdo s vámi bude dobře vycházet a bude mít vychované děti, případně domácí mazlíčky. Je třeba vědět jak hledat a jak poznat toho pravého nájemníka.

Dále nemůžete zapomínat na to, že máte stále jakožto nájemce nějaké povinnosti, ať už máte či nemáte nájemníka. Každý měsíc je povinné přispívat do fondu oprav, dále musíte platit daň z nemovitosti, případně daň z pronájmu. Jak sami vidíte, získat pasivní příjem u fyzické nemovitosti není tak jednoduché, jak se může zdát.

Kdy koupit nemovitost

Pro stanovení vhodné doby koupě nemovitosti vám mohou pomoci tzv. nemovitostní hodiny, jejichž princip můžete vidět na obrázku níže.

zdroj: https://finex.cz/rubrika/investice/nemovitosti/

Nepřímé investování – fondy, dluhopisy

Dobrý zdroj pasivního příjmu mohou představovat nemovitostní fondy či dluhopisy. Jedná se o jednodušší investice v oblasti nemovitostí.

Nemovitostní fond je skvělá varianta, jak vybudovat pasivní příjem, zejména pak pro lidi, kteří nemají takový kapitál. Do takového fondu můžete investovat již od 500 Kč.

Kromě fondů existují ještě dluhopisy, díky kterým si můžete zajistit pasivní příjem z domova. U dluhopisů je pevně daná doba splatnosti a pevně daný úrok.

Pasivni-prijem-Kralik-Academy-Fondy

Závěrem

V článku jsme si ukázali, že budování pasivního příjmu má smysl a že pasivní příjem má význam.

A pokud v přímých či nepřímých investicích stále ještě trochu tápete, pak se obraťte na naši firmu RATATA Investments, která pomáhá se správou nemovitostí a s celým procesem, tedy nákupem a pronajímáním nemovitostí.

Firma nyní spravuje více než 500 bytů a díky ní bydlí přes 1000 nájemníků. Můžete se však stát i profesionálním investorem, který správu bytu nepotřebuje. Přesně s tím vám pomůžou naše kurzy.

Newsletter

Další příspěvky

Jak vydělat peníze na YouTube

Hvězdy Youtube jsou dnes celebritami, které se samy vypracovaly. Jsou to lidé, kteří si získali své fanoušky vytvářením videoobsahu zaměřeného na zábavu, recenze, výuku a senzace. Pokud byste chtěli patřit mezi Youtubery a zároveň vydělávat peníze, stačí si založit...

číst více

Jak vydělat peníze na tiktoku

Zajímá vás, jak vydělat peníze na TikToku? Již od svého založení je TikTok nesmírně populární platformou a neustále těží ze své rané slávy, protože lidé tíhnou k jejímu lehkému používání. Tento nárůst popularity znamená, že TikTok je jednou z platforem, na které se...

číst více

Chcete se na něco zeptat?

Petr Králík

Další příspěvky

Jak vydělat peníze na YouTube

Jak vydělat peníze na YouTube

Hvězdy Youtube jsou dnes celebritami, které se samy vypracovaly. Jsou to lidé, kteří si získali své fanoušky vytvářením videoobsahu zaměřeného na zábavu, recenze, výuku a senzace. Pokud byste chtěli patřit mezi Youtubery a zároveň vydělávat peníze, stačí si založit...

Jak vydělat peníze na tiktoku

Jak vydělat peníze na tiktoku

Zajímá vás, jak vydělat peníze na TikToku? Již od svého založení je TikTok nesmírně populární platformou a neustále těží ze své rané slávy, protože lidé tíhnou k jejímu lehkému používání. Tento nárůst popularity znamená, že TikTok je jednou z platforem, na které se...

Jak vydělat peníze na instagramu

Jak vydělat peníze na instagramu

Zajímá vás, jak vydělávat na instagramu? V dnešní době už nejde si prohlížet fotografie na internetu, aniž by na vás nevyskočila reklama od nějaké známé osobnosti. Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste mohli zkusit totéž? Nejlepší účty na Instagramu vydělají za...

Jak začít podnikat

Jak začít podnikat

Podnikání může někdy představovat vzrušující a odměňující cestu pro osoby, které mají nejen odvahu, ale i ambice. Spousta lidí sní o vlastním podnikání a nezávislosti, začít však může být velmi náročné. Rádi bychom vám tímto článkem pomohli s tím, jak začít s...

Jak začít investovat

Jak začít investovat

Investování může být v dnešní době až překvapivě přístupné a ziskové. V případě, že se naučíte základy a postupujete obezřetně, se vám investování vyplatí. Některé společnosti po vás budou chtít vyplnit investiční dotazník. Ten slouží k vyhodnocení toho, zda...

Jak se zbavit dluhu

Jak se zbavit dluhu

Dluhy mohou představovat zátěž, která omezuje naši finanční svobodu a způsobuje stres. Existuje však několik způsobů, jak se dostat z dluhů a dosáhnout tak finanční stability. Zbavit se dluhů bývá často zdlouhavé a náročné. Neztrácejte naději, vždy se dá najít cesta...