Jak se stát investorem

j

Napsal admin

}

17.04.2024

Kategorie: Investování

Investování může být jedním z nejsložitějších pojmů v oblasti osobních financí. Je to však jeden z klíčových základních kamenů finanční nezávislosti a budování bohatství. I když se investování může zdát složité, je vhodné pro každého.

Investování – vložení finančních prostředků do něčeho s tím, že nám to v budoucnu přinese, nebo bude přinášet zisky.

Jak začít investovat

Investování je proces, při kterém se rozhodnete, kam se chcete na své finanční cestě vydat. Tyto cíle přiřadíte ke správným investicím, které vám pomohou se tam dostat. To zahrnuje pochopení vašeho vztahu k riziku a jeho řízení v průběhu času.

Jakmile pochopíte, co chcete, stačí do toho skočit po hlavě. Můžete se rozhodnout investovat sami, nebo můžete zkusit odborné vedení od finančního poradce. Níže si rozebereme všechny klíčové kroky, které vám pomohou začít s investováním.

Rozhodněte se o svých investičních cílech

Než se pustíte do porovnávání svých investičních možností, měli byste nejprve zvážit své zastřešující cíle. Chcete investovat dlouhodobě, nebo krátkodobě? Až to budete vědět, zúžíte tím počet dostupných investičních možností a zjednodušíte proces investice.

Pochopení vašich cílů a jejich časových harmonogramů vám pomůže určit míru rizika, které si můžete dovolit podstoupit, a které investiční účty by měly být upřednostněny. Pokud potřebujete peníze rychle, není vhodným způsobem investovat své peníze do nemovitostí.

Vyberte si investiční nástroj

Po určení cíle či cílů se musíte rozhodnout, které investiční nástroje, někdy označované jako investiční účty, použijete. Nezapomeňte, že k dosažení jednoho cíle může spolupracovat více nástrojů.

Pokud chcete při budování svého portfolia zvolit praktičtější přístup, je makléřský účet tím místem, kde začít. Makléřské účty nabízejí velkou flexibilitu, protože neexistuje žádný příjmový limit ani strop. Nevýhodou je, že nemáte stejné daňové výhody jako například u penzijních účtů.

Řekněte si, kolik peněz chcete investovat

Při rozhodování o tom, které investiční účty si chcete otevřít, byste také měli zvážit množství peněz, které budete investovat do každého typu účtu.

To, kolik peněz na každý účet vložíte, bude určeno vaším investičním cílem nastíněným v prvním kroku. Důležité je také množství času, který vám zbývá, než plánujete tohoto cíle dosáhnout. Tomu se říká časový horizont.

Zjistěte, jak tolerantní jste k riziku investice

Tolerance rizika popisuje úroveň rizika, kterou je investor ochoten podstoupit pro potenciál vyššího výnosu. Vaše tolerance k riziku je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivní, jaká aktiva přidáte do svého portfolia.

Jedním ze způsobů, jak změřit toleranci k riziku, je vyplnit dotazník, který se této problematiky přímo týká. Obvykle se jedná o krátkou sadu otázek průzkumu, které vám pomohou pochopit, jaká je vaše tolerance k riziku na základě odpovědí, které vyberete.

Zvažte, jakým investorem chcete být

Neexistuje žádný univerzální přístup k investicím. Typ investora, kterým chcete být, je přímo vázán na vaši toleranci k riziku a kapacitu, protože některé strategie mohou vyžadovat agresivnější přístup. Typ investora je také vázán na vaše investiční cíle a časový horizont. 

Existují dvě hlavní kategorie, do kterých investoři spadají:

  • Krátkodobé investice – Lákadlem krátkodobých investic je potenciál nahradit vám příjem příjmy dosažené nákupem a prodejem vašich investic.
  • Dlouhodobé investice – Přicházejí s výhodou poskytnutí více času na složené úročení a větší prostor pro chyby, když trh zažívá volatilitu (míra kolísání hodnoty aktiva či výnosu).

Proces investování nemusí být složitý. Osvědčeným postupem je omezit investiční rozhodnutí zakořeněná ve spekulacích, panice nebo strachu, protože tyto pocity mohou často vést ke značným ztrátám a vyššímu riziku. Pro nové investory je důležité postupovat pomalu a snažit se o konzistentnost.

Newsletter

Další příspěvky

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

Chcete se na něco zeptat?

admin

Další příspěvky

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.